„Nové silniční propojení zlepší komunikační dostupnost mezi Českem a Polskem, zvýší bezpečnost dopravy a oživí turistický pohyb v pohraničí v rámci pěší a cyklo turistiky,“ vyjmenovala výhody stavby Květa Šírová z odboru kanceláře hejtmana Libereckého kraje.

Projekt také vytvoří potřebné alternativní silniční propojení pro silnici mezi Frýdlantem a Zgorzelcem, která je často až příliš zatížená. Čas průjezdu mezi Černousy a Zgorzelcem se díky nové silnici sníží ze současné půl hodiny na pouhých pět minut. Trasa totiž v současné podobě měří 18 kilometrů. Nová komunikace bude téměř třikrát kratší.

O to, aby se stavba silnice co nejdříve uskutečnila, usilovalo dlouhá léta také vedení obce Černousy. Za rok se místní nového spojení do Polska konečně dočkají. „Jsme velmi rádi, mimo jiné také proto, že nám v rámci stavby opraví naše místní komunikace. Silnice pochopitelně také rozšíří turistický ruch, což přinese užitek našim obyvatelům,“ řekl Deníku místostarosta Černous Jaroslav Koráb.

Jak dodal, díky stavbě se místní obyvatelé snadněji dopraví do nedalekého oblíbeného rekreačního areálu u polského jezera Witka. „Zatím se tam lidé dostávali převážně na kolech nebo pěšky po cyklostezce. Rozšíření cyklostezky pro automobily jim dopravu usnadní,“ vysvětlil Koráb.

Celý projekt, v rámci něhož se budou stavět nové i modernizovat stávající silnice, vyjde na částku přes jeden milion Eur. Z toho víc než polovinu se kraji podařilo získat z Operačního programu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Polskem.