„Vlastní stavba nám bude postupně předávána již od 30. června. Akt předávání si vzhledem k rozsáhlosti stavby vyžádá asi čtrnáct dní. Je potřeba například vyřídit doklady o předčasném užívání stavby, aby komunikaci mohli začít využívat motoristé. Slavnostní otevření je pak naplánováno na 16. července,“ prozradil Deníku ředitel Ředitelství silnic a dálnic Libereckého kraje Josef Jeníček.

Celkové náklady na výstavbu obou etap, které měří dohromady přes dva a půl kilometru, se podle Josefa Jeníčka vyšplhaly na více než půl miliardy korun. Projekt si totiž vyžádal výstavbu obřího kruhového objezdu, který umožní napojení nové silnice na Kunratickou ulici a komunikace je navíc lemována poměrně velkým množstvím mostů, opěrných zdi a protihlukových stěn.

Od otevření silnice mezi Zeleným údolím, Vratislavicemi a Kunraticemi si slibuje mnohé také liberecký magistrát. Podle vedoucího odboru dopravy Pavla Rychetského pomůže nová silnice dopravě uvnitř města především v zimě.

„Již dnes se řidičům, kteří chtějí jet například z Pavlovic do Vratislavic, vyplatí jet po obchvatu. Z Letné ulice najedou na silnici I/35, a když u Baumaxu sjedou na rozestavěnou silnici I/14, jsou tam za chvíli. Městu se navíc uleví i při zimním náporu turistů, kteří přes Liberec pokračují dále,“ vysvětlil Pavel Rychetský.

Územní rozhodnutí na pokračování komunikace I/14 z Kunratic do Jablonce nad Nisou je podle Josefa Jeníčka v právní moci. Mohou tak pokračovat výkupy jednotlivých pozemků, přes které komunikace povede.

„Předpokládáme, že by stavba mohla začít na podzim roku 2009, nejpozději v roce 2010. Prostředky na to jsou. Celá stavba je totiž zařazena v operačním programu doprava, který je spolufinancován Evropskou unií,“ dodal Josef Jeníček.