Ohrožení, obtěžování, zneužívání, šikana, únos, útěk, hádky i potíže ve škole. Nejen v těchto krizových situacích se děti, rodiče, příbuzní, učitelé, sociální pracovníci i široká veřejnost může obrátit na bezplatnou nonstop Linku Ztracené dítě. Funguje od loňského října a je dostupná z jakéhokoliv místa v republice na telefonním čísle 116 000.

„Z názvu linky by se mohlo zdát, že se zabýváme pouze pohřešovanými nebo ztracenými dětmi. Náš záběr je ale mnohem širší. Pomáháme dětem i dospělým v různých situacích, ale primárním cílem je ochrana práv a zájmů nezletilých dětí. Ty jsou vždy našimi klienty, i když nám zavolá dospělý," vysvětluje vedoucí Linky Ztracené dítě Lucie Hermánková.

Kdy zavolat Linku Ztracené dítě 116 000?
DĚTI:
• Bojíš se, hrozí ti nebezpečí.
• Ubližují ti, využívají tě nebo tě obtěžují.
• Jsi na obtíž, nezajímáš je, hádají se.
• Máš všeho dost, chceš zmizet, plánuješ útěk.

RODIČE:
• Vaše rodina je ohrožena, máte strach o dítě.
• Ubližují mu, zneužívají ho, obtěžují ho na internetu.
• Nevrátilo se domů, ztratilo se, je pohřešované.
• Hádáte se o děti, druhý rodič dítě unesl.

Právě dospělí na linku volají mnohem častěji než děti. Na začátku odborníci na telefonu řešili hlavně rodičovské únosy. V poslední době však podle Hermánkové přibývá sexuálních zneužívání. Od února do července linka zaznamenala 900 kontaktů.

„Nejedná se jen o příchozí hovory, ale o veškerou další komunikaci s klientem a orgány, na které se při řešení krizové situace obracíme. Kontaktujeme totiž policii, úřady i soudy," popisuje vedoucí linky.

Trable nezvládají, svěřují se

Podle odborníků jsou linky důvěry pro děti nepostradatelné. S vážnými problémy se totiž samy vyrovnávají jen stěží.

„V současné době mají děti hodně starostí, se kterými si nevědí rady. Za problémy v rodině se často velmi stydí a dávají si je za vinu. Ať už se jedná o týrání, domácí násilí, rozvod či alkoholismus rodičů, vždy se rády obrátí na někoho, kdo je vyslechne a poradí co dělat," zdůrazňuje Tamara Wölfelová, která se zabývá poruchami chování u dětí a recidivistů.

Na rozdíl od Linky bezpečí není Linka Ztracené dítě vždy anonymní. „Když jednáme v zájmu konkrétního dítěte a řešíme jeho situaci s příslušnými orgány, musejí nám rodiče sdělit jeho iniciály. Bez toho to nejde," dodává Lucie Hermánková.

Linky pomáhají i na severu Čech

Linka Ztracené dítě je součástí celoevropské sítě linek 116 000. Obracet se na ni proto mohou i lidé, jejichž potomka unesl partner do zahraničí. S cizincem uzavírá manželství každý desátý Čech. V případě rozchodu se druhý rodič chce často vrátit do vlasti i s dítětem.

„V takových případech spolupracujeme s linkou v domovské zemi cizince. Jsme vzájemně propojeni, takže jiné země se zase mohou obracet na nás, pokud by se na našem území nacházel jejich státní příslušník," říká Hermánková.

Stalo se…Brutálně zmlátil svou partnerku. Matka tří dětí kvůli němu skončila v nemocnici. Zatímco byla pryč, sbalil své dva syny a utekl z domu. Třetí chlapec je už v péči prarodičů. Právě oni svěřili svůj strach o vnoučata Lince Ztracené dítě. Agresivní otec dětí jim nezvedá telefon a nereaguje na SMS. K tomu všemu je alkoholik. Prarodiče byli natolik otřeseni, že situaci nedokázali sami oznámit úřadům. Konzultant linky se s nimi dohodl, že sociálku zkontaktuje místo nich. Musí zkontrolovat, zda jsou chlapci v pořádku. Prarodiče jsou s linkou stále v kontaktu.

Na severu Čech mohou rodiče i děti využít také linku pomoci občanského sdružení Spirála se sídlem v Ústí nad Labem nebo Linku důvěry Liberec, kterou provozuje Centrum intervenčních a psychosociálních služeb Libereckého kraje.

Obě slibují nonstop pomoc v tíživých situacích. Zkušení odborníci poradí, jak se vypořádat se závislostí na čemkoliv, vážnou nemocí v rodině, úmrtím, problémy doma i ve škole.

Linka pomoci Ústí nad Labem
Tel.: 475 603 390 Občanské sdružení Spirála, Ústí nad Labem
Nepřetržitý provoz, okamžitý kontakt s odborníkem, zachování anonymity
Nejčastěji řeší vztahové, osobní a existencionální problémy
V roce 2013 na linku volalo 1 849 lidí, z toho 435 mužů a 1 414 žen. Většina hovorů netrvala déle než půl hodiny.

Linka důvěry Liberec
Tel.: 485 177 177, 485 106 464, 606 450 044 Centrum intervenčních a psychosociálních služeb Libereckého kraje
Nejčastěji řeší osobní a existencionální problémy, partnerské a rodinné vztahy. Nabízí kontakt i přes skype či e-mail.
V roce 2013 linku kontaktovalo 5 543 lidí, z toho 2 489 mužů a 3 054 žen. Nejvíce volají lidé mezi 30 a 49 lety.