"Z deseti lůžek tak bylo do rána obsazeno jen jediné," řekla mluvčí Krajské nemocnice v Liberci Věra Dentonová.

V Libereckém kraji obnovili záchytnou stanici po 12 letech. Ve zkušebním provozu začala fungovat na začátku prosince, Silvestrem odstartoval ostrý provoz. Za noc ve vydlaždičkovaném pokoji se zabetonovanými lůžky, bezpečnostními dveřmi i skly v oknech a tureckým záchodem zaplatí opilec 3500 korun. Pokud bude nutné i toxikologické ošetření krve, budou po něm požadovat dalších 550 korun. "Klienti byli ale jen opilí," poznamenala Dentonová.

Přestavba bývalého plicního oddělení na záchytku přišla nemocnici na pět milionů korun. Záchytka má deset míst v šesti pokojích. "Podle našich propočtů by zde mělo být 1200 až 1300 pacientů za rok," řekl již dříve primář psychiatrie Jaromír Hons. Provoz si ročně vyžádá asi 3,5 až čtyři miliony korun. Platit se bude z příspěvku od Libereckého kraje a peněz získaných od pacientů. Otevřeno je každou noc od 19:00 do 07:00.

V Libereckém kraji fungovala záchytka do konce roku 2000. Provozovalo ji město Liberec, které na ztrátové zařízení doplácelo kolem dvou milionů korun ročně. Liberec využil toho, že od 1. ledna 2001 přešla povinnost postarat se o opilce na kraje a záchytku zavřel. Kraj tehdy neměl na její provoz peníze a o podnapilé se od té doby musí starat nemocnice, kterým kraj na péči přispívá.

Třeba v Liberci se ročně museli postarat o více než tisíc opilců, v českolipské nemocnici zhruba o 550.
Liberecká záchytka slouží jen pro Liberecko, Jablonecko a Turnovsko, na Semilsku a Českolipsku se kvůli vzdálenosti musejí o opilé dál starat nemocnice. Podle náměstkyně hejtmana Zuzany Kocumové (Změna pro Liberce) bude kraj i letos nemocnicím na tuto péči přispívat. Včetně Liberce se bude na péči o opilce rozdělovat pět milionů korun. Záchytnou stanici by chtěla mít i českolipská nemocnice. "Nejprve si budeme muset vyhodnotit provoz v Liberci," řekla Kocumová, teprve pak se podle ní rozhodne.