„Tato úprava je výsledkem dobré spolupráce obou krajů a těžit z ní mohou naši obyvatelé, kteří dojíždí do druhého kraje do zaměstnání, škol nebo třeba jen na výlet.

Resorty dopravy, potažmo organizátoři dopravy v obou krajích, spojily své síly a navrhly prohloubení spolupráce, která navazuje na již existující přesahy integrovaného dopravního systému existující od roku 2013,“ uvedli hejtmané Martin Půta za Liberecký kraj a Martin Červíček za Královéhradecký kraj.

Spolupráce už takto funguje také ve spojích mezi Vrchlabím, Jilemnicí a Horkami u Staré Paky a na trase mezi Turnovem a Jičínskem je od letošního roku možné jet na jízdenku IDOL až do Libuně.

Nově s platností od 1. července se však územní platnost IDOL rozšíří do Jičína, a to ze směru od Turnova, Lomnice nad Popelkou a od Jilemnice (přes Novou Paku).

„Obyvatelé oblastí Českého ráje, Semilska, Jilemnicka, Jičínska či Vrchlabí pro své nejen volnočasové, ale zejména pracovní nebo školní cestování pravidelně využívají mezikrajské linky, které již dnes širokou nabídkou spojení upozaďuje hranice obou krajů.

Rozvojem tarifní spolupráce cestujícím ještě více přiblížíme výhody integrované dopravy,“ uvedl náměstek libereckého hejtmana Jan Sviták s tím, že cestující mohou tedy využít časové nebo síťové jízdenky IDOL nebo IREDO, což představuje značnou finanční úlevu.

Zjednodušení nákupu jízdenek platí i pro cestující, kteří používají Opuscard+, mobilní aplikaci Idolka nebo třeba platební kartu. Ti mohou tyto jízdenky pořizovat v rámci celého územní platnosti IDOL.

Cílem přesahů je umožnit cestování mezi kraji, nikoliv si vzájemně konkurovat, proto například nebude možné zakoupit jízdenku IDOL na území Královéhradeckého kraje a naopak.

„Oba tarify mají samozřejmě své odchylky z hlediska cenotvorby, ale svoje technické principy si přenášejí na území sousedního kraje prakticky beze změny,“ vysvětlil jednatel KORID LK Otto Pospíšil.

Více informací o přesazích a o tom, jak se cestující mohou odbavit, lze nalézt na webu iidol.cz a dopravakhk.cz.

Mohlo by vás zajímat: Jahody ovládly liberecké trhy i stánky, lidé je vzali útokem. Známe ceny

Jahody zaplavily farmářské trhy a stánky. | Video: Jiří Louda