„V Liberci připravujeme společný projekt družstevní výstavby, a to na základě osvědčeného partnerství se Stavebním bytovým družstvem (SBD) Sever Liberec. Navazujeme na loni v červenci dokončený projekt družstvo Oáza v dolním centru města,“ uvedla Anna Ježková z družstva Coop Development, které je společně s SBD Sever a SBD Praha jedním z investorů výstavby.

Nové bytové domy financují částečně z privátních zdrojů jednotlivých družstev a investorů a následně připravují financování od České spořitelny, která poskytne peníze až po kolaudaci objektů.

Domy budou určeny především k bydlení pro rodiny. Nové byty vyrostou kousek od Viaduktu, v poměrně velkém městském parku, který je ale dnes brán spíše jako pozapomenutá průmyslová zóna.

V liberecké čtvrti Františkov vyroste sedm nových bytových domů inspirovaných prvorepublikovou architekturou.V liberecké čtvrti Františkov vyroste sedm nových bytových domů inspirovaných prvorepublikovou architekturou.Zdroj: Vizualizace Lukáš Scholz

„Lokalita Františkov byla založená hrabětem Ferdinandem Františkem Gallasem, proto se projekt jmenuje Zahrada Gallas. A jméno zahrada jsme projektu dali, protože bude sedm domů umístěných v poměrně velkém městském parku plném zeleně a bude to blízko do přírody,“ vysvětlila Ježková.

Městská část Františkov je typická architekturou prvorepublikových činžovních vil a v tomto duchu bude i projekt Zahrada Gallas. Návrhů družstevních domů se ujalo architektonické studio Chapman Taylor, které vyšlo právě z prvorepublikových činžovních domů typických pro Liberec. Domy budou mít maximálně šest pater, nejvíc se čtyřmi desítkami bytů, což umožní variabilitu vnitřního uspořádání. Zájemci si tedy budou moci koupit například dva menší byty a ty pak později propojit, nebo naopak byt větší, který po nějaké době rozdělí a část pronajmou.

„Byty jsou vymyšlené tak, že je mohou jejich majitelé šikovně příčkami zmenšovat, zvětšovat i dělit. To je výhodné již při koupi a plánování různých životních situací,“ upozornila zástupkyně projektu Hana Tietze.

Jaké byly Liberecké výstavní trhy v roce 1963.
Miliónové nákupy. Čtvrt milióntý návštěvník, hlásaly titulky o LVT v roce 1963

„Během letošního a příštího roku budeme schopni dostavět první část tohoto projektu, a ta spočívá v 91 bytech. Objekty začnou vznikat během letošního podzimu, dokončení první etapy, která spočívá ve 171 bytech, by mělo proběhnout v červenci až září 2024. Tehdy budeme schopni předávat byty družstevníkům,“ popsala Ježková.

V těchto dnech už na Františkově demolují prázdné stavby v místě nové čtvrti. První etapa bude dokončena v létě 2024, kompletní projekt do konce roku 2025.

Partnerskou organizací projektu je spolek DoDružstva, kde se spojují soukromé zdroje s veřejnou sférou a bankovními prostředky. Jsou organizací, která vznikla zejména proto, aby lidem vysvětlila fungování družstev a jejich výhody. „Cílem je pomáhat lidem k získání jejich družstevního bytu a ukázat jim, že družstva nejsou přežitek,“ shrnul Martin Kroh z SBD Praha a současně člen spolu DoDružstva. Radit chtějí i zájemcům o bydlení v družstvu Zahrada Gallas.