Upozorňovali, že cyklistika není jen zdravým a zábavným sportem, ale má i své stinné stránky. Počet smrtelných nehod stoupá jak na silnicích, tak i v přírodě. „Jen v uplynulém roce zahynulo při dopravních nehodách celkem 38 cyklistů, z nichž 30 nemělo přilbu. Dalších 396 bylo zraněno těžce a 3194 lehce,“ upozornila za Tým silniční bezpečnosti Stanislava Jakešová.

„Každoročně vyjíždíme k několika stovkám případů, kdy se cyklista zranil. V loňském roce jsme zasahovali u 793 nehod cyklistů a dalších 211 případů připadlo na zranění koloběžkářů,“ připojil se ústřední náčelník Horské služby ČR Pavel Antl.

Zároveň připomněl, že v rychlosti už začínají cyklisté konkurovat motocyklistům. „Na rozdíl od nich však v případě kolize nemají možnost spolehnout se na žádný ochranný štít, který by mohl náraz ztlumit. Dopady srážky či pádu z bicyklu tak často bývají až nepříjemně bezprostřední,“ doplnila Stanislava Jakešová.

Pozor na alkohol

Příčinou tragického pádu ve vysoké rychlosti může být technická závada, ale také alkohol. Proto je podle odborníků zásadní přesvědčit se o dobrém technickém stavu a na kolo usedat zásadně střízlivý a vždycky s helmou. Ta by měla být nejlépe ve výrazných barvách, stejně jako oblečení. Bez něj může cyklistu snadno přehlédnout nejen auto, ale třeba i chodec na lesní stezce. Srážky přitom bývají fatální.

„Já bych apelovala i na zvonky, často se cyklista vyřítí z lesa a vy nestačíte uskakovat,“ upozornila oslovená turistka.