Jak sám přiznal, kreslit a lepit modely stojí hodně času i finančních prostředků. A hlavně tehdy, když většinu návrhů nabízí pro zájemce zdarma. „Modely těchto dvou budov mají hlavně propagační účel. Pro zájemce jsou tak volně ke stažení s dalšími modely, ale podmínkou je drobný příspěvek přes platformu Patreon,“ řekl Havran.

Podle něj lidé rádi vzpomínají na minulé časy, a tak řadu modelů tvoří jako takové upomínky. Když začínal s architektonickými vystřihovánkami, jako první vytvořil vyhořelý a dnes zcela zaniklý evangelický kostel v jeho rodném městě Aši. To liberecké funkcionalistické budovy zase přišly o svůj původní účel.

Bývalý obchod Snowbitch.
Obchod Snowbitch v Liberci skončil, nahradí ho potraviny

Na první pohled se může zdát, že model je pouhá krabice. To bývá ale často omyl. „B+B je toho typickým příkladem. Zvenku se jeví jako kvádr s balkonem nahoře a výlohami dole. Ve skutečnosti je ale půdorys budovy lichoběžníkový a je postavena z kopce,“ podotkl tvůrce modelu. I budova Bati má každou stranu jinak dlouhou i zkosenou. „Zjištění skutečného tvaru budovy, o jejíž jednoduchosti je člověk ze začátku přesvědčen, dovede nemile potrápit,“ dodal se smíchem Roland Havran.