S velkou slávou spustil kraj v dubnu noční zubní pohotovost. Fungovala sice jen o víkendech a svátcích, zájem byl ale značný. Teď pohotovost končí. „To je špatná zpráva," říká Roman Šulc, který noční pohotovost vyhledal před 14 dny. „Už když jsem četl, že pohotovost začne fungovat 1. dubna, jsem si říkal, že snad nepůjde o apríl. Ale že skončí takhle rychle by mě opravdu nenapadlo. Mně pan doktor velmi pomohl."

Hlavním důvodem, proč pohotovost končí, je nedostatek lékařů. MUDr. Ahmad Abu Baker, který výběrové řízení vyhrál, se sice ve smlouvě zavázal, že se s ním na pohotovosti budou střídat další dva kolegové, to ale nestačilo. „Bohužel, aby mohla pohotovost fungovat, muselo by se tu střídat 7-8 lékařů. Ty jsem ale nesehnal, ani přes inzeráty, ani přes Oblastní stomatologickou komoru. Ve třech bychom to do konce roku, dokdy byla smlouva, ale nemohli zvládnout," uvedl Baker.

Noční pohotovost tak bude fungovat už jen tento a příští víkend a to od 18 do 6 hodin.

Dalším z důvodů, proč pohotovost končí, je chování některých pacientů. „Někteří lidé byli velmi agresivní. Pokud by pohotovost fungovala ve velkém zdravotnickém zařízení, kde je další zázemí akutních služeb, tak se to dá zvládnout, ale v malé soukromé ordinaci ne," dodává Baker. Problémem byla i kapacita čekárny. „Jsme klasická ordinace, nemáme velikou čekárnu, občas se stalo, že tu lidé byli jako sardinky, někdy museli i čekat venku. Je mi to opravdu líto, ale musel jsem smlouvu vypovědět." Navíc jen třetina lidí, kteří noční pohotovost vyhledali, přijela opravdu s akutním problémem, většina jen řešila zanedbanou prevenci.

Podle radního pro zdravotnictví Petra Tulpy vypíše kraj nové výběrové řízení. „Zakázku vypíšeme s tím, že by nová pohotovost fungovala od podzimu. Pokud ale ani tentokrát nebude úspěšná, zvážíme, zda tuto službu budeme nadále spolufinancovat."

„Od zubařů pořád slyšíme, že bolest zubů není nemoc, jen zanedbaná péče. Přesto se domnívám, že noční pohotovost je důležitá." Petr Tulpa, radní pro zdravotnictví /SLK

Údaje o návštěvě ordinace přitom hovoří o tom, že v průměru ošetřil lékař 19 pacientů za službu. Lidé na pohotovost přijížděli z celého kraje, dva z Prahy, 40 lidí pak bylo z různých koutů republiky, většinou turisté. Jen za čtyři dubnové víkendy ošetřili u Bakera 172 pacientů.

Nemocnice nechce

Jak bude nové výběrové řízení úspěšné je otázkou. „Oslovili jsme pět subjektů, zda by o provozování noční pohotovosti neměli zájem, ale vyšlo to naprázdno," přiblížil před časem situaci náměstek hejtmana Marek Pieter. Kraj se pokoušel domluvit tuto službu i v Krajské nemocnici Liberec, ale bezúspěšně. Mezi lékaři není zájem. Podle primáře stomatologie Ladislava Dzana je problém s obsazením i víkendové dopolední pohotovosti, která v nemocnici funguje od 8 do 12 hodin. „Od stomatologů pořád slyšíme, že bolest zubů není nemoc, jen zanedbaná péče. Přesto se domnívám, že noční pohotovost je důležitá, ta čísla nám to jen potvrzují," říká radní Tulpa.

Kraj vypíše soutěž s novými podmínkami. „Počítáme s tím, že pohotovost by byla jen od 18 do 23 hodin a ne až do rána jako teď. Nejvíc lidí stejně chodilo do půlnoci," uvádí Tulpa. Akutní úrazy čelisti pak ošetří stomatologické oddělení liberecké nemocnice.