Noc vědců, kterou centrum uspořádalo, totiž nabídla kromě kompletní expozice iQparku i speciality. Lidé si mohli vyzkoušet, jak se vyrábějí nanovlákna, poslechnout si přednášku libereckého vědce Jiřího Chvojky o nanomateriálech, děti se zase na chvíli mohly stát chemiky, fyziky nebo lékaři.

Magnetem mohly vybírat malinkaté částice nanoželeza, které pak k údivu přítomných mohly zapálit. „Původně jsem sem šel se synkem, kterému je sedm let, aby něco viděl. Musím ale říct, že nadšený jsem i já,“ popsal čtyřicetiletý Martin Fried z Liberce.

Kromě pálení železa mohli návštěvníci například vyzkoušet neviditelný inkoust, zjistit, jak vyrobit elektřinu z Coca–Coly. „Noc vědců funguje už šest let,“ popsala Šárka Zárubová, která akci připravovala. „Do Liberce ale letos zavítala poprvé. Zájem veřejnosti nás mile překvapil, příští rok tedy akci zopakujeme,“ dodala.

Na Noc vědců se přišlo podívat přes tři sta lidí. Příští Noc vědců již ale nejspíš bude ve větších prostorách se speciálními laboratořemi pro podobné experimenty. Patro, kde se iQpark nachází, v současnosti prochází rekonstrukcí.