Vědci si pro zájemce přichystali celou řadu experimentů, zážitkových aktivit, komentovaných ukázek i špičkového vybavení. U stanoviště Fakulty umění a architektury TUL měli návštěvníci možnost poznávat po hmatu liberecké stavby vytvořené 3D tiskem nebo si složit na syntetizátoru ze zvuků experimentální skladbu.

Fakulta strojní zase předvedla například Motion capture, neboli snímání pohybu používané ve filmu, počítačových hrách či pro vyhodnocování funkčnosti designu výrobků. „Nasnímáním pohybu dokážeme ve virtuální realitě vytvářet programy pro firmy, které například pomáhají v zaškolování pracovníků pro ovládání zařízení nebo přístrojů. Jsem přesvědčen o tom, že ukázka bude pro návštěvníky velmi atraktivní,“ informoval proděkan Fakulty strojní Luboš Běhálek.

Radka Loučková Kotasová a Michael Canov
VOLBY: Starosta Chrastavy Michael Canov obhájil senátorský post za Liberecko

Malí sportovci zase zjistili, jak rychle umí běžet s různou zátěží, s jakým zrychlením a kolik energie při tom spotřebují. Živo bylo i u Ozobota, který vidí a sleduje nakreslenou trasu. Nechyběla ani možnost vyzkoušet si vyrobit jedinečnou kolínskou vodu destilací s vodní párou.

Popularizační akce Noc vědců má ukázat že věda není nudná a představit na čem vědkyně a vědci pracují. Koná se po celé Evropě vždy ve stejný den. V České republice ji máme od roku 2005 a je zastoupena českými univerzitami, vědeckými ústavy, hvězdárnami a dalšími institucemi. Do Noci vědců se zapojilo 20 českých univerzit a 40 dalších institucí.