Obžalobě čelí tři lidé, všichni vinu odmítají. V případě uznání viny jim hrozí vězení od dvou do osmi let.

Státní zástupce viní z podvodu ředitele Kolejí a menz liberecké univerzity Zdeňka Kračmara, Petra Patrmana ze společnosti Investing CZ, který měl na starosti technický dozor a Jindřišku Máchovou. Ta pracovala pro dodavatelskou firmu Syner.

Podle obžaloby v roce 2007 umožnili, že Technická univerzita zaplatila i za nábytek, který ve skutečnosti nikdy nedostala. Máchová jej zařadila do faktur, ty Patrman schválil a Kračmar zajistil, aby se na nedostatky nepřišlo a univerzita peníze proplatila.

Velká pochybení

Prostřednictvím takzvaných změnových listů k fakturám se pak prý penězi za nedodaný nábytek pokryly některé vícepráce, které se objevily během stavby. Obohatit o téměř čtyři miliony korun se tím měla firma Syner.

Na nesrovnalosti upozornil právě NKÚ. Jeho pracovník Radim Žabka kontrolu prováděl společně s několika kolegy. Před soudem řekl, že se s tak velkým rozsahem pochybení ještě nesetkal. „Nábytek, který nebyl dodaný, byl nahrazen vícepracemi, které neprošly stavebním deníkem, takže nebylo jasné, jestli byly, nebo nebyly provedeny,” řekl.

Za nestandardní označil fakt, že univerzita veškerou odpovědnost předala firmě, která měla technický dozor na starost. „Tvářila se, že se jí to netýká,” dodal kontrolor.

Kvestor liberecké univerzity Vladimír Stach řekl, že o problému s proplaceným a nedodaným nábytkem věděl. „Vysvětleno mi to nebylo. Já jsem řekl, že by to měli opravit, že to není správně,” uvedl před soudem. Patrman mu prý řekl, že se jedná o běžnou praxi. Informace o vícepracích podle Stacha od Syneru dostávala společnost Investing CZ, která je zpracovala a informovala univerzitu. Připravila prý i změnové listy.

Fakturovaný a nikdy nedodaný nábytek se dočasně dostal i do evidence. Pracovnice Kolejí a menz, která to měla na starosti, ale přímo v jednom z bloků kolejí zjistila, že dodán není.

Žena současně uvedla, že na ni byl před výslechem na policii činěn nátlak ze strany asistentky ředitele Kolejí a menz Ivy Šídové. Ji i další kolegyni prý Šídová upozornila, že by raději neměly vypovídat, mohly by se prý ze svědkyň snadno stát obviněnými. Šídová dnes odmítla, že by pracovnice kolejí vydírala. Tvrdila ale, že měla telefonický hovor, ve kterém jí neznámý člověk řekl, že hranice mezi svědkem a obviněným je malá a obě ženy by to před výslechem měly vědět.

O nábytku se vědělo

Mezi pracovníky kolejí se o nedodaném fakturovaném nábytku běžně vědělo. O změnových listech věděl například i správce kolejí Jiří Šlajs. „Na ty se čekalo. Právě proto byla posunuta inventura, aby se to mohlo dát do pořádku,” prohlásil před soudem.

Policii správce už dříve řekl, že Syner univerzitě nefakturoval přesně podle odvedené práce. „Fakturovalo se to, co se neodvedlo, a nefakturovalo se to, co se odvedlo,” citoval ze spisu předseda soudního senátu Richard Skýba. Univerzita se ale poškozenou necítí a k řízení se nepřipojila. „My jsme nebyli schopní vyčíslit žádnou škodu,” potvrdil dnes kvestor.

Neexistují ani důkazy, podle nichž by se chtěli obohatit obžalovaní. Státní zástupce Petr Hořín se ale domnívá, že prostřednictvím víceprací byly podvodně fakturované peníze kompenzovány až poté, co se o využití státní dotace začali zajímat kontroloři. Jednání bude u Okresního soudu v Liberci pokračovat 26. ledna.