„Letos nám do kina Kunstbauerkino v Großhennersdorfu bylo doručeno zhruba 700 filmových příspěvků, které se tak budou ucházet o místo v jedné ze tří soutěží, a tím i o jednu z celkem 11 Ryb z Nisy,“ sdělil mluvčí festivalu Michael Lippold. Mezi přihlášenými snímky jsou podle něj hrané filmy, které vyprávějí o dystopických vizích budoucnosti, sociálních nesrovnalostech, ale i cituplných romancích.

„Dokumentární snímky se zabývají hledáním identity nebo vztahem mezi tradicí a moderní společností. Krátké filmy se zase nejrůznějšími způsoby zaobírají lidmi ve výjimečných situacích,“ dodal mluvčí. Které z došlých filmů budou vybrány do programu festivalu, se filmaři dozvědí začátkem dubna. Samotný festival se odehraje v několika desítkách kin v ČR, Německu i Polsku od 17. do 22. května.

„Máme radost, že ve druhém roce pandemie koronaviru našlo cestu na filmové plátno tolik příspěvků jako nikdy dříve a chtějí se dostat do programu Nisa Film Festivalu,“ řekl za dvojici ředitelů festivalu Ola Staszel. „Přípravy festivalu jsou již v plném proudu. Doufáme, že budeme našemu publiku moci představit festival opět v květnu, jak bylo dříve zvykem,“ doplnil Staszel.

Hlavním tématem letošního ročníku filmového festivalu jsou rodinné vztahy. „Fokus je věnován změnám v konceptu rodiny, respektive porovnání s tím spojených představ ve východní a západní Evropě od doby před pádem komunismu až do dnešních dnů. Díky odpovídajícímu programu je možné se intenzivněji zabývat rozličným vnímáním tohoto pro jednotlivce i společnost tak relevantního tématu, a zároveň vyprávět napínavé, jímavé příběhy současných dějin,“ vysvětlil Lippold.

V rámci této filmové sekce na festivalu promítnou devět celovečerních hraných, dokumentárních a krátkých filmů. Kromě toho je v plánu též autorské čtení s Lutzem Seilerem, který bude 18. května v Divadle Gerharta Hauptmanna v Žitavě předčítat ze své knihy Stern 111. Na tom samém místě o den dříve proběhne slavnostní zahájení festivalu, kterého se zúčastní významné osobnosti kultury i společenského života.

Ceny vítězným snímkům budou letos předány opět v kině v Ebersbachu. Porota ocení kromě nejlepšího celovečerního hraného, dokumentárního a krátkého snímku a divácky nejúspěšnějších filmů též nejlepší herecký výkon, nejlepší scénář a nejlepší scénografii. Kromě toho bude udělena speciální cena jednomu filmu z celého programu festivalu, který se věnuje porozumění mezi sousedními zeměmi – Německem, Polskem a Českou republikou. Loni cenu a s ní spojenou odměnu 1O tisíc eur získal česko-slovenský film Služebníci Ivana Ostrochovského. Ocenění získala také dokumentaristka Helena Třeštíková a film Nová šichta Jindřicha Andrše.

Nisa Film Festival vznikl v roce 2004 ve spolupráci filmových klubů ze saského Großhennersdorfu, českého Liberce a polské Jelení Hory, aby každý rok nabízel pohled na filmovou tvorbu sousedních zemí. Sošky pro vítěze soutěžních kategorií mají podobu ryby z Nisy, která řekou bez ohledu na hranice volně proplouvá.