Kontakty na organizace:
Frýdlant: 724 308 178 nebo 483 311 349
Jablonec nad Nisou: 601 386 447
Turnov: 728 967 609 (všední den od 9:00 do 15:00)

K pomoci pro seniory a další lidi z ohrožených skupin vyzval hejtman Martin Půta už v neděli a den poté inicioval jednání o konkrétní formě pomoci s představiteli deseti měst a obcí s rozšířenou působností.

„Systém pomoci seniorům a dalším potřebným lidem fungoval v Libereckém kraji už na jaře letošního roku s pomocí neziskového sektoru a dobrovolnických organizací. Bude proto znovu v podobném formátu k dispozici všem, kterým nemůže pomoci jejich rodina nebo okolí. V této složité době je to nesmírně důležité,“ vysvětlil Půta.

Tyto aktivity v regionu zastřeší liberecká pobočka Českého červeného kříže, která je členem krajského krizového štábu a může tak nejlépe koordinovat pomoc mezi jednotlivými organizacemi. „V první fázi půjde o pomoc pro lidi nad 65 let a osoby se zdravotním postižením,“ upřesnil Ondřej Hradce z pobočky Českého červeného kříže v Liberci. Organizace zveřejní kontakty na svých stránkách i prostřednictvím sociálních sítí.

V Turnově bude lidem pomáhat Adra. Obyvatelům města a jeho okolí nabízí bezplatnou distribuci potravin a léků osamělým seniorům, chronicky nemocným, ale i lidem, kteří prodělávají nemoc Covid-19. „U poslední skupiny potřebných je nutné při objednávce nákupu tuto skutečnost uvést,“ upozorňují pracovníci organizace na svých stránkách.

Pomáhat budou i radnice

Například Frýdlant bude tuto službu zajišťovat všem zájemcům nad 65 let. „Jedná se o zajištění nákupů základních potravin, drogerie a léků a rozvoz obědů na území města. Donáška je zdarma poskytována seniorům, kteří nemají možnost využít pomoci své rodiny. „Chceme tímto krokem znovu pomoci seniorům, kteří patří k nejrizikovější skupině v souvislosti s novým typem koronaviru. Město jim opět nabízí službu nákupu potravin, drogerie a léků a také rozvoz obědů. Cena jednoho obědu je i s polévkou 75 korun a rozvoz obědů i nákupů probíhá v pracovní dny od 10 do 13 hodin,“ popsal starosta Frýdlantu Dan Ramzer.

Rozvoz obědů pro seniory nabízí také radnice v Harrachově. „Obyvatelé mohou městský úřad požádat o rozvoz obědů a zařízení nákupu, tak jako tomu bylo na jaře,“ potvrdila mluvčí úřadu Hana Veselá. Informace se k občanům dostávají prostřednictvím sociální služby města a webových stránek.

V Jablonci nad Nisou se do pomoci seniorům zapojil Český červený kříž a Dobrovolnické centrum Červený trpaslík. „Oslovili jsme zhruba 40 dobrovolníků, aktivně se zatím zapojilo 27 a tyto počty jsou zatím dostačující,“ prohlásila mluvčí magistrátu Jana Matěchová. Jablonecký magistrát také připravil vitamínové balíčky pro pečovatele a pečovatelky.

Omezte kontakty, vyzval hejtman

Kromě obnovení veřejného systému pomoci apeloval hejtman Martin Půta i na jednotlivce. „Pro ohrožené skupiny obyvatel je v těchto dnech důležité minimalizovat kontakty s dalšími lidmi. Obracíme se proto na každého z vás, kdo má ve svém okolí někoho v ohrožené věkové skupině nebo někoho se zdravotními problémy, abyste jim poskytli pomoc při zajištění potřeb běžného života, které jsou spojeny s nutností navštívit obchod, lékárnu či úřad tak, aby tento kontakt ohrožených osob byl omezen na minimum,“ uvedl hejtman ve svém prohlášení.