Jako Den otevřených dveří pojmou protest proti chystané školské reformě studenti Technické univerzity v Liberci. Dne 28. února se tak připojí k celostátní akci studentů, nazvané Noc univerzit.

Návštěvníky, kteří zavítají na fakulty strojní a textilní, čeká nejen série přednášek a debat k chystanému zákonu, ale také se jim otevřou některé běžně nepřístupné laboratoře. „Zavedení školného není náš hlavní problém. Více nám vadí, že věcné návrhy obou zákonů o vysokých školách jsou špatně připravené, nedodělané. Znamenají omezení samosprávy vysokých škol a možnost politického nátlaku na akademickou půdu,“ uvedla studentská senátorka Monika Malinská z Fakulty textilní TUL. „Budeme rádi, když přijde co nejvíce lidí,“ dodala.

Noc univerzit bude podle předsedy Studentské unie TUL Radka Němečka probíhat od 16.00 hodin do půlnoci.

„Lidé se budou moci podívat například do laboratoře, kde se měří emise spalovacích motorů. Máme domluvenou exkurzi do laboratoří katedry netkaných textilií a hodnocení textilií. Na fakultě mechatroniky, informatiky a mezioborových studií bude pro návštěvníky připravena přednáška o streamování přednášek,“ řekl Radek Němeček.

Názory studentů na reformu se nijak neliší od stanoviska České konference rektorů ze 17. února. Rektoři požádali vládu České republiky, aby záměr vrátila ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy k přepracování.

Je pravděpodobné, že se liberečtí studenti rozjedou 29. února na protestní pochod do Prahy. „Chceme dát vládě jasně najevo, že s plánovanými reformami nesouhlasíme, že si stojíme za svým požadavkem a jsme připraveni ve svých protestech i přitvrdit,“ konstatovala za studenty Monika Malinská.