Krásnou tradici využila i brněnská Nadace Partnerství, která v rámci charitativní kampaně na ochranu stromů vyhlásila soutěž o dárcovské sms zamilovaných. Těmi zamilovaní podpoří výsadbu nových stromů. „Odesláním dárcovské SMS přispějí na jejich výsadbu a ochranu," vysvětluje Adéla Badáňová z Nadace Partnerství.

Kde se vzala tradice

Peníze z veřejné sbírky pak nadace dvakrát ročně, vždy na jaře a na podzim, rozděluje mezi obce, školy, spolky nebo sdružení, které chtějí stromy sázet na místa, kde chybí. Letos na jaře Nadace Partnerství podpořila 14 výsadeb, z toho v jedenácti případech se jednalo právě o ovocné stromy (domácí druhy třešní, jabloní, hrušní nebo slivoní).

Tradice prvomájového líbání pod rozkvetlým stromem se natolik vžila do obecného povědomí, že je velmi obtížné zjistit něco o jejím původu. S velkou pravděpodobností se jedná o novodobý svátek, protože ještě v 19. století byl polibek vnímán jako intimní záležitost a líbání na veřejnosti jako nemravné. Zda se líbat pod třešní nebo jabloní, se obvykle liší kraj od kraje, člověk od člověka.

„Ve chladnějších a výše položených místech republiky ještě pokvetou klasické třešně. V níže umístěných regionech a ve velkých městech, v nichž je teplejší klima a třešně už odkvetly, si budou moci dvojice polibkem stvrdit svou lásku například pod jabloněmi nebo japonskými třešněmi sakurami," dodává zahradní architektka Lenka Vodičková z Nadace Partnerství.