Úřady práce v Libereckém kraji evidovaly na konci května 22.166 uchazečů o práci, což bylo o 927 osob méně než v dubnu. Dnes o tom informoval krajský analytik úřadu práce Petr Malkovský. Před rokem bylo na konci dubna v kraji bez práce 24.867 lidí a míra nezaměstnanosti činila 10,6 procenta.

„V průběhu května pokračoval pozitivní vývoj všech ukazatelů na trhu práce. Výraznější pokles evidovaných byl zaznamenán u mužů, zároveň došlo k poklesu počtu nezaměstnaných absolventů,“ uvedl Malkovský.

Pokračoval podle něj nárůst zaměstnanosti ve stavebnictví a strojírenství. „Nejvýraznější pokles evidovaných podle vykonávaných profesí byl zaznamenán u řemeslníků a kvalifikovaných pracovníků na stavbách, také u kovodělníků a strojírenských dělníků,“ doplnil analytik. Dobře se podle Malkovského umisťovali i uchazeči z oblasti služeb a odborní pracovníci v obchodní sféře a veřejné správě. Velmi příznivý byl podle Malkovského květnový vývoj v nabídce volných míst. Počet volných míst stoupl z 1576 na 1791, což je o 215 míst. „Na jedno volné místo nyní připadá 13,1 uchazeče,“ upřesnil.

Nejhorší je stále situace na Jablonecku, kde na jedno volné místo připadá 20 uchazečů. Největší nabídka práce je naopak na sousedním Liberecku, kde mají úřady jedno volné místo pro 11 uchazečů. Přes příznivý vývoj na trhu práce bylo i v květnu nahlášeno hromadné propouštění stovky zaměstnanců.

„Míra nezaměstnanosti klesla ve všech okresech, nejvýrazněji ale na Českolipsku,“ řekl Malkovský. Tam se nezaměstnanost snížila o 0,7 procentního bodu na 10,9 procenta, přesto je na tom region stále v kraji nejhůře. Práci hledalo na konci května na Českolipsku 5976 lidí, což bylo o 369 méně než v dubnu. Ještě před rokem bylo ale v regionu bez práce 6711 lidí a míra nezaměstnanosti činila 12,2 procenta.

Naopak nejnižší byla v květnu nezaměstnanost na Semilsku, kde klesla o půl bodu na 8,4 procenta. Práci hledalo v regionu na konci měsíce 3388 lidí, o 214 méně než v dubnu. Jen o málo vyšší byla nezaměstnanost na Jablonecku, kde se v květnu snížila o 0,6 bodu na 8,5 procenta. Bez práce bylo na Jablonecku na konci měsíce 4093 lidí, v dubnu jich bylo o 297 víc. Nejméně - o 0,2 bodu na 9,2 procenta, klesla v květnu nezaměstnanost na Liberecku. Úřady tam evidovaly 8709 uchazečů, tedy o 225 méně než v dubnu