Nezaměstnaných ubylo v celé zemi. Před rokem bylo v Libereckém kraji bez práce 10,2 procenta lidí.

Míra nezaměstnanosti se v regionu snížila ve všech okresech s výjimkou Jablonecka, kde zůstala na únorové hodnotě 8,6 procenta. I tak je to v Libereckém kraji stále nejméně.

Nejvíce lidí bez práce, 11,7 procenta, je v okrese Česká Lípa. Před měsícem tam byla míra nezaměstnanosti o dvě desetiny procenta vyšší. Na Liberecku se snížila z 9,7 na 9,5 procenta, v okrese Semily z 9,8 na 9,6 procenta.

Březnová čísla pozitivně ovlivnil rozběh stavebních prací. "S tím souvisí i skutečnost, že výraznější pokles evidovaných uchazečů byl zaznamenán mezi muži," uvedl krajský analytik libereckého úřadu práce Petr Malkovský. Zvýšil se i počet pracovních míst, která mohly úřady práce uchazečům o zaměstnání nabídnout, a to z únorových 1847 na 2156 v závěru března. Na jednu volnu pozici tak připadalo 11,1 uchazeče, v únoru 13,2.

 Na Českolipsku nyní nabízí nejvíce pracovních míst pro obsluhu šicích a vyšívacích strojů společnost Johnson Controls. "Hledá 149 zaměstnanců pro závod ve Stráži pod Ralskem a dalších 27 zaměstnanců na obdobnou pozici pro závod v České Lípě," doplnil Malkovský. Na Liberecku nabízí 29 volných dělnických míst společnost Branaldi, dvě desítky svářečů, montážních dělníků, nákupčích nebo techniků hledá i společnost Monroe Czechia. Řidiče pro městskou hromadnou dopravu zaměstná i autobusový dopravce BusLine.

V České republice bylo na konci března bez práce 525.180 lidí. Míra nezaměstnanosti se v zemi snížila o 0,3 procentního bodu na 8,9 procenta, což je v porovnání s únorem o 16.505 méně. Podle analytiků je důvodem právě začátek sezonních prací v zemědělství a ve stavebnictví.