Informoval o tom krajský analytik libereckého úřadu práce Petr Malkovský. Před rokem bylo na konci března v kraji bez práce 26.626 lidí a míra nezaměstnanosti činila 11,5 procenta. V březnu se podle Malkovského značně zlepšily hlavní ukazatele trhu práce, což přisuzuje jarnímu oživení trhu práce, kdy firmy postupně obnovují stavební práce. Dokládá to i výrazný pokles počtu mužů evidovaných jako nezaměstnaní, uvedl. Největší pokles evidovaných uchazečů podle vykonávaných profesí byl podle něj zaznamenán u řemeslníků a kvalifikovaných pracovníků na stavbách, kovodělníků a strojírenských dělníků a pracovníků v oblasti služeb.

říznivý byl podle Malkovského březen z hlediska volných míst. „Došlo k nárůstu počtu volných míst z 1448 na 1525, na jedno volné místo nyní připadá 16,5 uchazeče,“ poznamenal analytik. I přes velmi dobrý vývoj je v tomto ohledu nejhorší situace stále na Jablonecku, kde na jedno volné místo připadá 26,5 uchazeče. Největší nabídka práce je na Liberecku, kde má úřad práce jedno volné místo pro 13,2 uchazeče. Oživení je patrné hlavně u výrobců autosoučástí, kde firmy nabírají stovky pracovníků.

Lidí bez práce ubylo ve všech okresech

Nezaměstnanost klesla v březnu ve všech okresech Libereckého kraje, nejvýrazněji ale na Jablonecku a Semilsku, kde se shodně snížila o 0,3 bodu na 9,4 procenta. Na Jablonecku evidovaly úřady práce na konci března 4498 uchazečů o práci, což bylo o 126 méně než v únoru. Na Semilsku bylo v evidenci úřadů 3813 nezaměstnaných, v únoru jich bylo o 72 více.

O dvě desetiny bodu klesla v březnu nezaměstnanost na Liberecku a Českolipsku. Na Liberecku se počet nezaměstnaných v evidenci úřadu práce snížil o 231 na 9269, míra nezaměstnanosti se díky tomu dostala na 9,8 procenta. Českolipsko je na tom i přes pokles nezaměstnanosti stále v kraji nejhůře. Práci v regionu hledalo na konci sledovaného měsíce 6601 lidí, o 86 méně než na konci února. Nezaměstnanost se snížila na 12,1 procenta.

Na Českolipsku bylo v březnu ohlášeno další hromadné propouštění 112 lidí. „Bylo to ve společnosti Delphi Packard, nakonec ale zaměstnanci výpovědi zatím nedostali,“ upřesnila mluvčí tamního úřadu práce Marcela Ottová. Výrobce kabelů pro automobilový průmysl už od loňska utlumuje výrobu a stěhuje ji do Rumunska. Původně měla zcela skončit už v červnu, nyní se ale podle Ottové posunulo ukončení výroby v České Lípě o měsíc, na konec července.