První týdny bez práce neberou podle psychologů lidé nijak tragicky. Čas ale letí jako splašený a po několika měsících, kdy od firem přichází jedna zamítavá odpověď za druhou, se nezaměstnaný začne stále hlouběji propadat do propasti beznaděje.

A jestli nenajde práci do roka, ztrácí chuť a sílu hledat. Rezignuje. I dlouhodobě nezaměstnaní jsou součástí čísla 10,1. Tolik procent lidí bez práce žilo totiž na Liberecku v závěru ledna. V porovnání s prosincem minulého roku je to stejně. Nezaměstnaných tedy ani nepřibylo, ale ani neubylo.

„Jedna má kamarádka přišla o práci před rokem a půl. Nejprve žila ve zvláštní euforii. Odpovídala na jeden inzerát za druhým, běhala na výběrová řízení, absolvovala i nějaké kurzy na úřadu práce. Asi po deseti měsících ale přišel zlom. Vyprchala z ní veškerá naděje,“ vyprávěla pětačtyřicetiletá Eva z Liberce. „Teď už se jí na to, jestli něco shání, raději ani neptám. Vidím na ní, že spíš ne. Je mi jí líto,“ dodala.

Podle Petra Malkovského, analytika Úřadu práce v Liberci, v průběhu ledna mírně vzrostl počet nezaměstnaných mužů. „To lze přisoudit přetrvávajícímu zimnímu počasí, které znemožňuje práci na stavbách,“ upřesnil Petr Malkovský. „Počet evidovaných žen a absolventů naopak mírně klesl. I v průběhu ledna přicházeli se evidovat na úřad práce lidé, kteří byli předtím zaměstnáni na Veřejně prospěšných pracích a pomáhali při odstraňování následků povodní,“ dodal.

„Továrny mají teď víc zakázek než třeba před rokem. Znám i lidi, které vloni fabrika propustila a nyní je vzala zpátky. Bohužel ale jen na dobu určitou.“ Milan Šubrt, ASO

Jak podotkl krajský šéf Asociace samostatných odborů Milan Šubrt, nezaměstnanost se nezvýšila ke konci ledna jenom proto, že došlo k mírnému oživení automobilového průmyslu. Velká část firem na Liberecku vyrábí právě díly do aut. „Továrny mají teď víc zakázek než třeba před rokem. Znám i lidi, které vloni fabrika propustila a nyní je vzala zpátky. Bohužel ale jen na dobu určitou,“ řekl Milan Šubrt. „Firmy se vymlouvají na to, že netuší, jak dlouho bude oživení výroby trvat, a že právě proto nemůžou dát zaměstnancům smlouvu na dobu neurčitou,“ doplnil.

Podle odboráře je 10,1 procent nezaměstnaných na Liberecku hodně. „Projevil se útlum fabrik na Frýdlantsku. Dokud nepřijde jaro, které umožní práci na stavbách a v zemědělství, nezaměstnaných bude pořád stejně,“ zdůraznil šéf odborů. „Mrzí mne také, že mnohé fabriky si raději najímají agenturní pracovníky, než aby braly naše lidi. Máme vysokou nezaměstnanost, a přitom vozíme do našich podniků lidi bůhvíodkud,“ uvedl Milan Šubrt. Nejhůř si na Liberecku vede Novoměstsko, kde je 17,9 procent lidí bez práce a Frýdlantsko – 17,1 procent.