Ve všech okresech Libereckého kraje je aktuálně přes 13 tisíc nezaměstnaných a uchazečů o práci je téměř o sedm tisíc víc než pracovních nabídek Úřadu práce. Nejhůř na tom jsou dlouhodobě mikroregiony Novoměstsko a Doksko. Nejméně nezaměstnaných je na Hodkovicku a Jablonsku, dobře je na tom i Mimoňsko. Nejvyšší nárůst nezaměstnaných zaznamenali na Lomnicku.

Žáky posledního ročníku základních škol čekají přijímačky na střední. Ilustrační foto.
Známe základní školy na Liberecku, jejichž žáci nejlépe zvládají přijímačky

Výrazný lednový nárůst o 0,3 % ukázaly statistiky v okrese Česká Lípa a Semily. “Právě Semilsko je v zimě významnou turistickou lokalitou,” uvedla ředitelka Krajské pobočky Úřadu práce ČR v Liberci Kateřina Sadílková. “Situaci nepodceňujeme, přestože jde zčásti o sezónní vlivy,” dodala.

Nezaměstnanost v okresech k 31. lednu 2024

Česká Lípa -2 872 nezaměstnaných, podíl nezaměstnaných osob 3,9 %

Jablonecnad Nisou - 2 721 nezaměstnaných, podíl nezaměstnaných osob 4,2 %

Liberec - 5 315 nezaměstnaných, podíl nezaměstnaných osob 4,0 %

Semily - 2 276 nezaměstnaných, podíl nezaměstnaných osob 4,7 %

Nárůst nezaměstnanosti na začátku roku odpovídá dlouhodobému trendu a ročnímu období. V lednu například neprobíhají sezónní práce, a to zejména ve stavebnictví.

Celkově je na Liberecku téměř o 3 % víc nezaměstnaných žen než mužů a podle dlouhodobé statistiky se práce hledá hůř lidem s nižším stupněm kvalifikace. Dobrá zpráva ale je, že Úřad práce evidoval v lednu méně nezaměstnaných absolventů.

Volná místa podle okresů

Česká Lípa - 1 233

Jablonecnad Nisou - 726

Liberec - 3 236

Semily - 1 100

Průměrný věk lidí bez práce byl v lednu 42,5 roku, víc než třetina uchazečů přesáhla 50 let. Nejvyšší podíl osob se zdravotním postižením je v okresech Česká Lípa a Semily. Pro tuto skupinu působí v Libereckém kraji několik speciálních poradců.

Za poslední rok se v našem kraji mírně zvedl počet uchazečů evidovaných déle než 12 měsíců a klesl podíl lidí přihlášených méně než půl roku.

Zaměstnavatelé mají nejčastěji zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, svářeče, montážní dělníky ve výrobě, obsluhu šicích a vyšívacích strojů, kuchaře, zedníky, skladníky. Ve skupinách lidí s vyšším vzděláním je poptávka po zdravotních sestrách a lékařích. Několik desítek pozic je mají i vězeňské služby a policisté.

Mohlo by vás zajímat: FOTO, VIDEO: Zastavte vládní agrohazard! Zemědělci protestovali v Liberci

Zdroj: Deník/Jiří Louda