„Tak už krize dorazila i k nám. Konečně se na místa pro středoškoláky začínají hlásit i lidé s diplomem z vysoké školy. Máme z čeho vybírat,“ svěřila se personalistka jedné liberecké firmy, která ale nechtěla zveřejnit ani jméno podniku.

Zatímco se tedy zaměstnavatelé radují, když se jim do konkurzů hlásí až dvojnásobné množství uchazečů, lidem, kteří jsou na podpoře, moc do zpěvu není. Přestože krize polevuje, konkurence na trhu práce je pořád obrovská.

„Jsem bez práce už více než rok, pomalu ztrácím naději. A to myslím, že nejsem ještě tak stará, že jsou na tom někteří ještě hůř,“ podotkla šestačtyřicetiletá Lenka z Liberce.

Na Liberecku, kterému kazí průměr Frýdlantsko a Novoměstsko s největším počtem nezaměstnaných v bývalém okrese, evidoval úřad práce ke konci dubna přesně 9311 lidí bez práce, což představuje 9,4 procenta. Oproti předchozímu měsíci tedy zhruba o čtyři desetiny procenta nezaměstnaných ubylo.

„V počtu volných míst na jednoho uchazeče o práci si Liberec vede nejlépe ze všech bývalých okresů kraje. Na Liberecku připadá na jedno volné místo 12,5 uchazeče,“ upřesnil analytik libereckého úřadu práce Pavel Malkovský s tím, že míru nezaměstnanosti ke konci dubna vylepšily stavební práce a práce v zemědělství. Není divu, že nejrychleji se v evidenci úřadů práce zaprášilo v dubnu po řidičích, zednících, řemeslnících a obsluze strojů. Přitom z Liberecka je na tom nejlépe Hodkovicko, kde úřad práce eviduje jen 8,0 procent nezaměstnaných.

Z volných míst nabízí největší příležitost Krajská nemocnice Liberec, která hledá zhruba 20 lékařů, dále také zdravotní sestry a další pracovníky. Další firmy na Liberecku pak shánějí zámečníky, učitele angličtiny, hlídače objektů a operátory. „Nezaměstnaných více ubylo mezi muži než mezi ženami, což souvisí s nástupem sezónních prací,“ podotkl Pavel Malkovský.