Lidé, kteří pobírali příspěvek na živobytí déle než 6 měsíců, si doposud museli vystačit s existenčním minimem ve výši 2020 korun. Nově si však budou moci přilepšit výkonem veřejné služby, který do praxe zavedla novela zákona o pomoci v hmotné nouzi.

Pokud totiž takový člověk odpracuje v rámci výkonu veřejné služby alespoň 20 hodin měsíčně, zvyší se mu příspěvek na živobytí o více než tisíc korun.

„Zajištěním služby byla radními pověřena obecně prospěšná společnost Komunitní práce, která již v Liberci pomáhá s organizací veřejně prospěšných prací,“ řekl Deníku mluvčí libereckého magistrátu Martin Korych s tím, že podle provedeného orientačního průzkumu má v současné době o výkon veřejné služby v Liberci zájem zhruba 80 poživatelů příspěvku na živobytí. Práce by pro ně, narozdíl od některých menších měst, měl liberecký magistrát mít dost.

„Zájem těchto lidí mají problém pokrýt malá města. My budeme mít práce dost. Spíše se však obáváme určité nespolehlivosti případných zájemců a nákladů s tím spojených,“ nechal se slyšet náměstek primátora Ondřej Červinka. Město proto bude s každým zájemcem uzavírat smlouvu o výkonu veřejné služby a zároveň pojistnou smlouvu vztahující se k odpovědnosti za případnou škodu.

Zájemce naopak od města obdrží veškeré pracovní pomůcky a další nezbytné prostředky k výkonu veřejné služby. „Celkové náklady na zajištění veřejné služby do konce letošního roku, které budou hrazeny z městského rozpočtu, jsou odhadnuty na 1,3 milionu korun. Peníze na pojištění odpovědnosti za případnou škodu získá město z dotací ministerstva práce a sociálních věcí,“ dodal Martin Korych.