Špatná ekonomická situace znemožňuje liberecké humanitární organizaci Hand for Help poskytnout svůj díl pomoci obyvatelům Barmy, kterou zpustošil ničivý cyklon Nargis. Na vině je především nezájem sponzorů.

„V posledních dnech nás kontaktovalo mnoho lidí s dotazem, zda se připojíme k pomoci Barmě. Bohužel, naše ekonomická situace a dlouhotrvající nezájem sponzorů o naše aktivity nám neumožňuje zahájit odpovědně přípravy a následně realizovat pomoc v této zemi,“ uvedl ředitel Hand for Help Jaromír Dolanský.

Podle něj by však organizace pravděpodobně byla schopna téměř okamžitě vybavit zdravotním a technickým materiálem jinou humanitární organizaci, která by byla schopna akci především ekonomicky zajistit. „Žádná z takových organizací se nám však neozvala a o spolupráci nepožádala. Sami žádné akce podnikat nebudeme,“ doplnila Jana Milučká z Hand for Help.

Velkým problémem, který podle Jaromíra Dolanského obecně značně komplikuje pomoc postižené zemi, je složité vydávání víz humanitárním pracovníkům ze strany barmských úřadů.

„Tyto problémy zabraňují realizovat případnou pomoc způsobem, který považujeme za optimální. Zaslání finančních prostředků či materiálu bez možné kontroly a ovlivnění jejího využití přímo na místě nepovažujeme za smysluplné. O to víc, přihlédneme–li k politické situaci která v Barmě panuje,“ vysvětlil Dolanský. Hand for Help i přes problémy situaci v Barmě nadále sleduje a nebrání se jakékoliv spolupráci.

Podle posledních neoficiálních údajů si řádění cyklonu vyžádalo v Barmě až 100 tisíc lidských životů. Dalších až jeden a půl milionu obyvatel je ve smrtelném ohrožení v důsledku nedostatku čisté vody a hygienických potřeb.