Vystudovala oděvní návrhářství a její tvorbu ovlivnilo datum narození. „Narodila jsem se 1. dubna, na Apríla, a to definuje mou tvorbu. Miluji hravost, zábavu a vymýšlet stále něco nového,“ upřesnila styl Aneta Půhonná, která žije v Soboticích u Českého Dubu. Výtvarnému umění se věnovala od dětství, prošla řadou kroužků od malby přes keramiku až po vyšívání.

„Při výběru střední školy jsem měla od začátku jasno. Nastoupila jsem na Střední průmyslovou školu oděvní v Praze Holešovicích, obor oděvní návrhář. Byl to ráj na zemi,“ řekla Půhonná. Mezi její oblíbené předměty patřily figurální a oděvní kresba či šití. Když nastupovala, tak neuměla ani zapnout šicí stroj, teď si nedovede představit víkend, který by nestrávila u šicího stroje.„Po maturitě mé kroky směřovaly na Textilní fakultu Technické univerzity v Liberci, obor oděvní návrhář, kde jsem získala bakalářský titul. Paradoxně mám po škole konečně čas na šití,“ dodala Aneta.

Ráda by vybudovala butik, kde by nabízela vlastní značku oblečení v podobě originálních kousků pro všechny. „Pro splnění svého snu jsem se rozhodla k založení stránky na Facebooku. Chci se dostat do podvědomí lidí, kteří nechtějí nosit konfekci,“ popsala první kroky mladá tvůrkyně, která ale zaároveň pracuje na technickém oddělení jedné firmy. 

Na Facebook postovala své výtvory ze střední a vysoké školy a postupem času si lidé stránku přidávali do oblíbených a zakázky se rozjely. „Čím více příspěvků přidávám, tím větší zájem o mou práci je. Není to tak dlouho, co jsem pronikla na další sociální síť a založila si účet na Instagramu, kde svou tvorbu též prezentuji,“ pochlubila se Aneta.

Ve své tvorbě se neomezuje, šije večerní plesové šaty, trička, topy, kalhoty či sukně a kabátky. V poslední době začala malovat na textil, eko tašky a boty. Na ně dokáže namalovat domácího mazlíčka, avokádo i meloun, prostě vše, na co si člověk vzpomene. „Nevytvářím ale jen oblečení, ale také mě baví recyklace starých věcí. Zátky od piva, cívky z návinů, odstřižky látek. Ve spoustě věcí vidím ještě další použití. Ze zátek od piva a odstřižků látek jsem vyráběla okrasné věnce na dveře, z cívek podnožky pod nohy k televizi,“ doplnila výčet svých aktivit.

Inspiraci čerpá různě, hlavně ze svého okolí. Zajímá se o názory ostatních a sleduje i aktuální trendy na internetu. „Tvořím jak na zakázku, tak i dle mé fantazie. Setkávám se hodně se situací, kdy zákaznice má jen představu o tom, jak by oblečení mělo vypadat. Ale veškeré detaily i malbu nechá na mně. Takže je to pak i překvapení, které dorazí v balíčku,“ doplnila Půhonná.

Aneta patří mezi pravidelné účastnice Tatrhů. „Právě podobné akce představují skvělou příležitost, jak ukázat lidem, co ve vás je a co umíte. Jsem vděčná za každého člověka, který navštíví můj stánek,“ svěřila se.

A kdo stojí v pozadí Anetiných úspěchů? „Velké poděkování patří mé rodině, mým přátelům a kolegům ale hlavně mému příteli Patrikovi, který má se mnou velkou trpělivost, protože spousty svého volného času trávím právě ve své dílně,“ uzavřela vyprávění Půhonná.