O Singltrek v Novém Městě pod Smrkem se strhla bitva mezi státem, potažmo obcemi a soukromou firmou. Trpí tím hlavně ti, kteří Singltrek využívají, cyklisté. Kvůli dohadům se totiž údajně zanedbává údržba ojedinělé sítě cyklostezek.

„Stav stezek Singltreku se zhoršuje. Veřejnost si toho začíná všímat. I když s novou sezónou začne být údržba profesionální a plánovitá, k nápravě do adekvátního stavu bude zapotřebí několik let. O Singltrek se musejí začít starat experti, kteří ho vytvořili a ne politicky dosazení diletanti," tvrdí Tomáš Kvasnička, který Singltrek spoluzakládal a v současné době usiluje z logiky věci o to, aby mohl Singltrek spravovat.

O Singltrek se musí začít starat experti, kteří ho vytvořili, ne politicky dosazení diletanti.Tomáš Kvasnička, zakladatel Singltreku

To by nyní měly činit Lesy ČR spolu s obcemi Frýdlantska (Singltrek o.p.s.). Cyklostezky totiž patří státu, jenž projekt z velké části financoval.

„Od loňska žádám Tomáše Kvasničku, aby vytvořil technickou dokumentaci, jak se má Singltrek udržovat. Nabídl jsem mu i slušné peníze. On totiž jako jediný v ČR ví, jak se to dělá. Manuál nechce vydat. V podstatě nás vydírá. Vydání podmiňuje tím, že právě on bude potom Singltrek spravovat, respektive jeho firma Singltrek s.r.o.. S tím ovšem Lesy ČR nesouhlasí, nemohou podporovat privátní projekty," vylíčil Deníku starosta Frýdlantu Dan Ramzer (ODS).

V mailu, který má Deník k dispozici, Kvasnička vysvětluje, proč se vydání manuálu zdráhá. „Znovu opakuji svou výzvu, aby byla správa a údržba předána do rukou expertům a nepřehledná, nefunkční změť vztahů byla nahrazena jasnou kompetencí a zodpovědností," stojí v mailu.

Kvasnička například naráží na radního z Nového Města pod Smrkem Lukáše Novotného (SOS). „Je ve střetu zájmů. On je totiž ředitelem obecně prospěšné společnosti Singltrek pod Smrkem a zároveň vlastní soukromé nástupní místo," doplnil Kvasnička.

Střet zájmů Novotný odmítá. „Za střet zájmů bych považoval, kdybych měl založenou soukromou firmu, která stezky spravuje a udržuje, což ale činí obecně prospěšná společnost, kde jsem ředitelem. Pozemek na soukromé nástupiště jsem koupil od soukromého vlastníka za cenu vyšší, než je obvyklá. Tu možnost měli všichni. O zřízení nástupních míst se mluvilo už od roku 2008," argumentuje Novotný.

Jak dodal, o stezky se „opéeska" chce postarat. „Už nám tady projelo sto tisíc cyklistů. Horní vrstva se sjíždí, vylézají kameny a kořeny. O opravách jednáme, chceme dát vše do pořádku. Pokud se nedomluvíme s Tomášem Kvasničkou na vydání manuálu, budeme muset oslovit odborníka ze zahraničí, byť bude dražší," tvrdí Novotný.

Je to nedůstojné

Lesy ČR, které ročně investují do údržby Singltreku asi 100 tisíc korun, nechtějí situaci soudcovat. „Projekt jsme vložili do rukou obcí se záměrem, že se bude mikroregion Frýdlantsko rozvíjet. Problémy, které vyvstaly, by se neměly vytahovat na veřejnost. Lidi to nezajímá, ti si chtějí zajezdit, strávit příjemný čas. Spory vznikly kvůli nekomunikaci mezi obcemi a experty. Pokud mezi nimi nastane shoda na dalším postupu, pak nevidím problém v tom, proč bychom nefinancovali experta. Soukromé subjekty si Lesy ČR běžně najímají, když nám mají co nabídnout," řekl Deníku ředitel Lesů ČR Liberec Ludvík Řičář.

Jde o peníze?

„Dokázal bych Singltrek spravovat za 250 tisíc korun ročně. Singltrek o.p.s. nyní inkasuje na příspěvcích od státu pro pracovníky z veřejně prospěšných prací kolem půl milionu," kritizuje Kvasnička.