„Odmala jsem tíhla k přírodě a chtěla se věnovat veterině nebo botanice. K netopýrům jsem se dostala tak, že jsem je vyvdala společně s mým mužem. Nyní už to bude dvacet let, co se jim věnuji já, a třicet let, co se jim věnuje manžel, který převzal v jejich ochraně pomyslnou netopýří štafetu od Miloslava Nevrlého, autorka Knihy o Jizerských horách a publikace Zimoviště netopýrů v Jizerských horách,“ prozradila Eva Jóžová.

Už dlouho spolupracuje s růžodolským útulkem, léčí poraněné jedince a vypouští je zpátky do přírody. Poskytuje azyl i trvale handicapovaným zvířatům. Zlobí se proto nad pověrami, které o těchto létajících savcích kolují.

„Netopýři se lidem vyhýbají, nenapadají je a rozhodně se jim nezaplétají do vlasů! Upíři, sající krev, se vyskytují jen ve Střední a Jižní Americe nebo v hororových filmech. Naši netopýři jsou velice užiteční a my bychom si jich měli vážit stejně jako třeba vlaštovek. Netopýr spořádá za noc až polovinu své váhy a na jídelníčku má komáry a další bodavý hmyz, dále pavouky, brouky a housenky,“ připomněla Eva Jóžová.

Akci pořádá knihovna k letošnímu už 13. ročníku Evropské noci pro netopýry, která probíhá v srpnu a září na různých místech Evropy. Během ní vysvětlují chiropterologové lidem, jak chránit netopýry, co dělat se zraněným jedincem, kam zavolat, když se nastěhují netopýři do paneláku nebo dokonce do obývacího pokoje.

Eva Jóžová ukáže také fotografie netopýrů, kteří žijí na území České republiky, dále podrobněji popíše tři druhy, se kterými se mohou lidé potkat na Liberecku. Jsou to netopýr hvízdavý, netopýr pestrý a netopýr rezavý. Na besedu si přinese s sebou i jednoho z handicapovaných jedinců, o které se stará.

Mezi návštěvníky besedy vylosují pořadatelé i několik těch, co si z knihovny odnesou drobné ceny. Vstup na besedu mají lidé zdarma. (hud, mi)