Tak to vypadalo na Evropské noci pro netopýry, kterou liberečtí jeskyňáři uspořádali tradičně v hanychovském Panském dole. „Je to celoevropská akce, na které se podílí desítky dalších zemí,“ řekl jeskyňář Daniel Horáček, který akci organizoval.

Už cestu tam ale zvládli jen odolnější, neboť vedla do kopce a blátem. Dobré boty člověk ocenil, stejně jako pláštěnku. V nárazech totiž přicházel velice vydatný déšť, který měnil půdu ve slatinu. Odborník na netopýry Miroslav Jóža ale pod celtou přednášel dál. Jeho diapozitivy lidem odhalily všechno možné ze života netopýrů – jak žijí, kde zimují, čím se živí, kde je najdeme? Otázek byla spousta. „Stavy netopýrů se pomalu začínají dostávat na úroveň, na jaké by měly být,“ prohlásil Jóža. Vyhráno ale zdaleka není. Netopýry podle Jóži ještě stále ohrožuje vyhánění ze zimovišť, neohleduplní lidé a chemické postřiky na polích. Kdo chtěl, mohl se podívat i na živé netopýry. Odborníci v čele s Danielem Horáčkem je chytali do speciálních sítí, měřili a vážili. Ty menší pak mohli návštěvníci sami vypustit na svobodu.

„V Hanychovské jeskyni je velká kolonie netopýrů, kterou se nám daří chránit,“ popsal Daniel Horáček. „Na Liberecku je ale kolonií víc, jedna velká je třeba v Českém Dubu,“ doplnil. Netopýři totiž kromě jeskyní žijí i na půdách domů a ve spárách mezi panely. Všechny druhy jsou ohroženy a státem chráněné.