Největší kolonie
1) Ruprechtická ul., Liberec – netopýři vyhození v kyblíku do kontejneru 77 živých, 260 mrtvých
2) bývalá dětská nemocnice Jablonec 111 živých, 141 mrtvých
3) Dr. Randy, Jablonec 81 živých, 15 mrtvých
4) VŠ koleje Harcov, Liberec 47 netopýrů

Přibližně od poloviny srpna řešily stanice nálezy netopýrů na neobvyklých místech. Netopýři se totiž stěhovali na svá zimoviště, která se nacházejí ve vhodných dutinách. V některých případech jako vhodný úkryt vyhodnotili lidské sídlo a mikroventilací či pootevřeným oknem do bytu zalétly desítky i stovky netopýrů najednou. V tomto okamžiku neumí najít bez pomoci cestu ven.

„Jejich osud pak záleží na tom, jak rychle je lidé naleznou. Výjimkou nejsou případy, kdy jsou na místo přivoláni pracovníci stanice a v místnosti se nachází pouze netopýří mrtvolky, jejich trus a nepořádek vzniklý tím, jak dezorientovaní netopýři naráželi do různých předmětů,“ uvedla Zdeňka Nezmeškalová z Českého svazu ochránců přírody.

Letos se s podobným případem setkali i pracovníci liberecké záchranné stanice. Někdo naházel takto pozdě nalezené netopýry do kyblíku a vynesl je k popelnicím. „V hromadě uhynulých se tísnilo ještě několik živých, které jsme potom ve stanici zachraňovali,“ řekla vedoucí Archy Ivana Hancvenclová.

Všichni netopýři patří mezi zvláště chráněné druhy. V případě jejich invaze je důležité nepanikařit. Netopýři nenapadají lidi, nesají krev a ani se nezamotávají do vlasů. „Lidé mají dvě možnosti, jak se s nastalou situací vyrovnat. V případě menšího počtu jedinců je mohou sebrat do připravené krabičky a následující večer vypustit ven. Pokud zjistí, že letounů je opravdu hodně, a nejsou schopni si pomoci vlastními silami, mohou se obrátit na příslušnou záchrannou stanici,“ dodala Hancvenclová.

Centrum pro zvířata v nouzi při ZOO Liberec - ARCHA  na facebooku

Kuriózních případů má za sebou záchranná stanice nespočet. Nejpočetnějším záchytem bylo 60 netopýrů hvízdavých, kteří vletěli do bytu v Jablonci nad Nisou a všichni se uhnízdili v kuchyni v digestoři. „Odtud jsem je musela vytahovat úzkým otvorem, všichni byli pochopitelně velmi zamaštění a špinaví, takže to znamenalo ještě několikahodinovou očistu ve stanici. Naštěstí se všechny podařilo zachránit,“ popsala zásah se šťastným koncem vedoucí stanice.

Každoročně Archa eviduje desítky výjezdů. Největší příjmy, i ve stovkách jedinců, jsou do poloviny září, pak už se jedná o jednotlivce. Aktuálně zde našli svůj domov dva handicapovaní netopýři. „Ani v této koronavirové době netřeba podléhat hysterii. Nám v záchranné stanici projdou rukama stovky netopýrů, při odchytu nepoužíváme žádné ochranné oděvy kromě rukavic a jsme stále zdravé jako řípy,“ uzavřela Ivana Hancvenclová.