Netopýři, ježci, srnky, veverky, labutě nebo dokonce i jezevec a sele. Ti všichni potřebovali loni pomoc člověka, které se jim dostalo v Záchranné stanici centra Archa při Zoologické zahradě v Liberci. Loňský rok byl pro ni rekordní, její pracovníci ošetřili celkem 1048 zraněných zvířat.

„Rok 2018 vybočoval oproti předchozím létům především díky extrémnímu počasí. Dlouhodobé silné mrazy v únoru a březnu byly například příčinou vyhladovění volavky popelavé žijící v Kryštofově Údolí. Protože zamrzl i tamní potok, nemohla si nalovit. Když se nám ji podařilo odchytit, na záchranu už bylo pozdě,“ popsala jeden z těch smutných příběhů vedoucí záchranné stanice Ivana Hancvenclová.

Naopak v létě sužovala zvířata velká vedra. „Horko vedlo k dehydrataci ježků, kteří nebyli schopní po vyschnutí zdrojů vody ve svých teritoriích najít jiná napajedla,“ vysvětlila vedoucí.

SRAZILO JI AUTO

Podle mluvčí liberecké zoo Barbary Tesařové však zaměstnanci centra často řešili problémy a komplikace, které způsobil člověk. „Hodně práce jsme měli například s mladou samičkou jezevce, kterou u Jeřmanic srazilo auto. Měla vnitřní krvácení a byla v bezvědomí. Přestože se jedná o nebezpečné zvíře, byla to dobrá pacientka a po pěti týdnech jsme ji mohli pustit zpět do přírody,“ objasnila Hancvenclová.

Lidé také mohou často za postižení, které utrpí labutě. „Do centra se dostávají například labutě se zaseknutými háčky či utrženými vlasci kolem nohou,“ upozornila mluvčí. Zachránit se například podařilo labuť, která měla probodnutou nohu obřím háčkem, nebo labutí mládě se zobákem omotaným vlascem a zaseknutým háčkem. „Labutího samce, který měl v žaludku brok, a otrávil se tak olovem, jsme ale nakonec museli nechat utratit,“ sdělila vedoucí centra.

PRASÁTKO A GRANULE

Smutné případy občas zaměstnancům centra dokážou vyvážit kuriozity. Jako třeba loňský úspěšný odchyt selátka pobíhajícího v únorových mrazech po sídlišti Kunratická v Liberci. „Úkryt se snažilo najít dokonce i v Obchodním centru Luna, občas se přidalo k místním pejskařům,“ zavzpomínala vedoucí centra s tím, že chytit sele nebylo vůbec jednoduché. „Nakonec se ho podařilo polapit v areálu zdejší školy do sklopce, do kterého jsme nachystali psí granule,“ popsala a dodala, že prasátko pak skončilo ve chlívku spřízněného chovatele.

Nejvzácnějším zvířetem, o které loni v centru Archa pečovali, bylo mládě čápa černého, které odchytli vyhladovělé poblíž silnice u Rynoltic. „Bylo velmi zesláblé a i přes veškerou naši snahu se nám jej nepodařilo vrátit do přírody. Nakonec jsme jej předali jiné záchranné stanici, kde mají pro dlouhodobý pobyt čápů vhodnější podmínky,“ uzavřela Hancvenclová.

Loni se podařilo v Arše přijmout a ošetřit 350 netopýrů, 86 ježků, 43 srn, 26 veverek, 55 kosů, 40 rorýsů, 33 poštolek či 17 labutí.