Obavy z nepřizpůsobivých občanů, narkomanů a podezřelých živlů přivedly několik obyvatel Lidových sadů na poslední zasedání libereckého zastupitelstva. Zastupitelé se totiž chystali schválit prodej vily v Sovově ulici firmě, která o kousek dál udělala z jiné vily v této výstavní čtvrti ubytovnu.

Starousedlíci se rázně postavili proti, neboť předpokládají, že i dům na konečné tramvaje v Lidových sadech promění firma v ubytovnu. Jejich protest byl o to silnější, že se během jednání zastupitelů přihlásili dva další potenciální kupci, kteří by za dům na konečné tramvaje v Lidových sadech byli ochotni dát až o dva miliony korun víc.

„Nejsme proti privatizaci jako takové. Nepřejeme si jenom, aby se dům prodával stejné firmě, která v naší čtvrti provozuje ubytovnu pro méně přizpůsobivé občany,“ prohlásila Alena Dvořáčková za občanské sdružení Staré Město. „Logicky se totiž obáváme, že podobní lidé by mohli obývat i dům v Sovově ulici. To, co zažíváme už nyní, je totiž šílené,“ dodala.

Starousedlíci si stěžují na hluk, nepořádek a drobnou kriminalitu. Plot není pro lidi z ubytovny žádnou překážkou při jejich výpravách po okolí. Mezi starousedlíky, kteří takové sousedy dosud nikdy nepoznali, se šíří strach.

„Kousek bydlí i moji rodiče. Jsou to už staří lidé, nejsou zvyklí se doma zamykat, když dveře od domu vedou do zahrady. A už se jim stalo, že se jim po zahradě promenádovali cizí lidé, na první pohled klienti ubytovny v Riegrově ulici,“ řekla za místní Hana Sedláková. V ubytovně totiž žijí i někteří bývalí klienti nechvalně proslulého Kováku.

Právě z chrastavské ubytovny Kovák, určené k demolici, část lidí putovala do domu v Riegrově ulici. Za starousedlíky se postavili také opoziční zastupitelé. „Vlastník ubytovny v Riegrově ulici navíc necitlivě zachází se zelení, kácí zde i ve dnech pracovního klidu. Není žádný důvod vycházet této společnosti vstříc a prodat jí další nemovitost,“ prohlásil opoziční zastupitel Jiří Šolc z SOS pro Liberec.

Občanské sdružení Čmelák zastupitelům navrhlo, aby si město vilu nechalo a zřídilo tam lesní mateřskou školku. Jan Korytář ze Strany zelených upozornil, že firma DP Real Immo, tedy vítěz výběrového řízení na prodej domu, patří stejnému podnikateli jako firma Property Real. Tato realitní společnost vlastní řadu pozemků nedaleko od nabízené budovy.

Po místy bouřlivé diskusi zastupitelé prodej domu neodsouhlasili. Vila tak nadále zůstává v majetku města. V rozlehlé budově ještě před několika lety sídlilo učiliště. Jsou sem přivedeny všechny inženýrské sítě. Dům obklopuje rozsáhlá zahrada. Je originálním dokladem historické výstavby zahradního města na přelomu 19. a 20. století.