Před radnicí tak postával rozpačitě pouze jeden hlouček demonstrantů. Další lidé, kteří čekali, že se něco bude dít, posedávali v podloubí. Organizátoři tak aspoň vytáhli podpisové archy a zhruba první dvacítka nespokojených občanů se pustila do podepisování protivládní petice.

Už nevědí, jak ještě víc lidi ožebračit

„To, co vytváří naše vláda, je do nebe volající. Už nevědí, jak ještě víc lidi ožebračit. Proto jsem na náměstí přišel. A tohle je první petice, kterou jsem za svůj život podepsal,“ zdůraznil za nespokojené občany Michal Pluhař z Liberce.

Organizátoři přinesli rovnou tři petice. Jedna vyzývá k odstoupení českou vládu, druhá požaduje odškodnění podvedených občanů a třetí důslednou kontrolu privatizace národního majetku, včetně kupónové privatizace.

„Tunelování a rozkrádání majetku nás všech pokračuje dál. Kde jsme byli po sametové revoluci a kde jsme dnes? A obyčejní lidé nemůžou sehnat práci,“ poznamenal Pavel Gürtler z Liberce.

Policie nezasáhla

O poznání větší účast měla čtvrteční demonstrace, kdy na náměstí dorazilo několik stovek lidí. Asi patnáct z nich si šlo pro politiky na radnici. Ti už ale v budově nebyli.

Recepční pro jistotu zavolala policisty. Ti ale podle mluvčí města Pavlíny Stránské nakonec vůbec zasahovat nemuseli. Demonstranti radnici sami v klidu opustili.

„Akce nebyla dobře zorganizovaná. Chybělo základní sdělení, proč na náměstí lidé přišli. Vládní škrty jsou hodně drastické. A málo vysvětlované. My lidi chápeme. Určitě bychom si s nimi rádi popovídali, kdybychom byli ještě v budově,“ řekl náměstek primátorky Lukáš Martin (ČSSD). „Na vládní úrovni je ale naše strana v opozici, takže mi připadá, že občané neplakali zrovna na správném hrobě,“ doplnil.

Další mítink se podle libereckých organizátorů koná ve čtvrtek 22. března, začíná v 17.00 hodin.

Připravují také výstražnou stávku

Na pondělí 26. března chystají organizátoři z Holešovské výzvy výstražnou stávku. Měla by se konat od 12.00 do 13.00 hodin. Poslední březnový mítink by se měl uskutečnit 29. března a generální protest plánují pořadatelé na 5. dubna.

„Nepřestaneme, dokud nevyhrajeme. Budeme v akcích pokračovat. Ve čtvrtek přišlo i v Liberci dost lidí, to nás těší. V pátek to bylo slabší, ale je to dáno také tím, že někteří jeli na demonstraci do Prahy a že jsme ještě protesty v Liberci nezačali pořádně organizovat,“ podotkl liberecký koordinátor Holešovské výzvy Jiří Kalina.

Demonstrace se konají v co největším počtu měst republiky najednou proto, aby tlak na odstoupení vlády a prezidenta Václava Klause působil z celé země najednou. A tím získal na síle.