Vysoko do kopce musí šplhat voliči v Radčicích

Liberec, Radčice - Pořádnou fyzickou kondici potřebují voliči ve volebním okrsku v libereckých Radčicích. Odměnou za výšlap pořádného kopce je jim ovšem nejen krásný výhled na Liberec, ale také útulné prostředí zdejší pizzerie La Bonaccia, která se už poněkolikáté změnila ve volební místnost.Neo

„Pec na pizzu máme studenou, pivo nečepujeme, ale kafe uvařím," směje se majitel „pizzerky" Kamil Žyla. „Mně to nevadí, ráda to vyběhnu. Mám to tady ráda," svěřuje se Veronika, který bydlí až dole pod kopcem.

V kamnech příjemně plápolá oheň a na dění v místnosti dohlíží majestátní vycpaná hlava antilopy.

„Ani už nespočítám, kolikáté jsou to volby, kde jsem v komisi," vypráví paní Blažena Pavlová, která je letos předsedkyní. Paní Pavlová je rekordmankou, ve volební komisi zasedá už od roku 1989, tedy od prvních svobodných voleb. „To bylo něco úplně jiného. Přišlo třeba devadesát procent lidí," vzpomíná. Letos je průměrná účast něco přes třicet procent. Podle paní Pavlové vymizela spontánnost, nadšení, se kterým v devadesátých letech lidé chodili volit.

„Nejdéle jsme počítali lístky čtyři hodiny. To byl rekord," vzpomíná. „Nene, nic zajímavého se nikdy nestalo. Ani se nás nikdo nesnažil uplatit," odpovídá s úsměvem, a protože se opět začínají hrnout voliči, usedá opět za stůl.

Loučíme se i s majitelem La Bonacci panem Žylou. „No, ztrátný na tom nejsem," stihne se ještě svěřit. „Dříve jsem sedával i v komisi, letos jsem to vzdal." Odcházím a vyrážím do dalších volebních místností. Tak příjemně asi nebude už nikde.

Sfoukly svíčky na dortu a volily

Den před volbami dosáhla dvojčata Tereza a Kristýna Ješkeovy plnoletosti. Volily s rodiči a starším bratrem.

Jablonec n. N.  - Kdo sleduje prvoligovou ženskou košíkovou, má při vyslovení hráček „sestry Ješkeovy" zcela jasno. Obě patří k nejlepším střelkyním basketbalového oddílu TJ Bižuterie Jablonec. Hrají sice za ženy, ale plnoletosti dosáhly teprve ve čtvrtek, den před zahájením voleb. Byla to pro ně tedy premiéra.

VOLÍ CELÁ RODINA

„… Ješke … Ješkeová … Ješkeová … Ješkeová … Ješke…" Členka volební komise okrsku číslo 6 v Základní škole 5. května bere do ruky jeden občanský průkaz za druhým. Rodinu Ješkeových nelze přehlédnout nejen kvůli tomu, že je jich pět. Nejmladší sestry bohatě přerostly 180 centimetrů, mamka s taťkou projdou akorát dveřmi, i jednadvacetiletý Petr se téměř shýbá. Všem za plentou pro úpravu hlasů vyčuhuje hlava.

KAŽDÝ SI SÁM VYBRAL

„Vždycky jsme s nimi chodili k volbám a házeli obálky za nás. Tak teď choděj dál a jdeme společně," vysvětlila hromadnou společnou účast maminka Milada. Téma voleb v rodině probírali i tentokrát. „Ale jen trochu. Každý si vybral podle svého," doplnil otec Lumír. Čtyři hlasy šly pro Starosty. „Já jsem dal Svobodným," dodal Petr.

Studenti volili poprvé

Pro mládež narozenou v letech 1997 a 1998 byly letošní volby úplně první.

Nové Město pod Smrkem Na konci května oslavil osmnácté narozeniny. Kromě možnosti pít alkohol nebo se oženit získal student gymnázia Pavel Dostalík i volební právo. Poprvé ho využil o víkendu při volbách do krajského zastupitelstva.

Statistiky o tom, kolik prvovoličů k volbám zamířilo, se nevedou. Pavel Dostalík ale není typickým zástupcem svojí generace. Hned při svých prvních volbách například usedl ve volební komisi. „Chtěl jsem vidět, jací voliči u nás k urnám chodí," říká komisař.

Dostalík studuje humanitní větev libereckého Gymnázia F. X. Šaldy a působí i v místním Parlamentu mladých. Před pár týdny s kolegy uspořádal debatu, kam si kandidáty do zastupitelstva pozvali. „Sám jsem neměl jasno, koho zvolím, a cítil jsem, že spolužáci jsou na tom podobně," uvádí Dostalík, který se ujal i moderování diskuse.

„Debata mi pomohla hlavně v rozhodnutí, koho nevolit," směje se Dostalík. „Nechtěl jsem se nechat ovlivnit jen dojmy z jednotlivých lidí, přečetl jsem si proto i programy stran," dodává. Při rozhodování přihlížel také k tomu, co strany už dokázaly.

Dostalíka pak dokonce jedna politická strana lákala, aby jí pomohl s volební kampaní. To student odmítl. „Nechci se politicky vyhrazovat tak brzo," vysvětluje. Nálepku podporovatele by prý nosil ještě dlouho.

Nejvíce se volilo v malebné vesničce v Českém ráji

Troskovice, Turnovsko - 66 voličů z možných 95 přišlo v pátek a v sobotu k volebním urnám. Malá vesnička v Českém ráji se tak stala místem s největší účastí v letošních volbách, která zde byla téměř sedmdesát procent.

„Takto vysokou účast máme tradičně už několik let," potvrdil starosta vesnice Jaroslav Louda, který zároveň dodal, že při minulých komunálních volbách byla účast dokonce ještě o něco vyšší.

Suverénně nejvíce hlasů získali v Troskovicích Starostové pro Liberecký kraj, pro které se zde vyslovilo 31 lidí, tedy 46,96 procent. Následovalo ANO s deseti hlasy, pak TOP 09 se sedmi a ODS s pěti.

Vítězství Starostů zde nebylo překvapením. Sám starosta se k nim hlásí. „Nepořádal jsem masivní kampaň, ale před volbami jsem rozeslal dopisy a e-maily," doplnil starosta. Takový úspěch ale nečekali. V minulých volbách se hlasy voličů rozdrobily mezi více stran.

Podle starosty Loudy chodí k volbám především starší generace, která je v tomto ohledu mnohem více disciplinovaná. „Přišli ale i mladí," doplnil starosta.

Obec Troskovice, nad kterou ční jako dominanta hrad Trosky, má něco málo přes sto obyvatel. Leží v chráněné krajinné oblasti Český ráj 349 metrů nad mořem.

K obci náleží ještě osady Tachov, Jivina, Křenovy, Nebákov a Semín. Turisticky významné je také skalní město Apolena, turisty oblíbený je také už zmíněný rybník Nebákov se známým rekreačním střediskem.