Jedním ze tří měst, ve kterých se mohou ženy a dívky zúčastnit speciálního kurzu sebeobrany v rámci projektu nazvaného „Nenechte si ubližovat", bude 8. března i Liberec. Právě na Mezinárodní den žen se tady mohou dozvědět, jak zneškodnit dotěrného ctitele nebo jak se bránit při pokusu o znásilnění.

Kampaň, která může pomoci

Projekt organizuje společnost Avon a tříhodinové kurzy zajišťuje mimo Liberec i v Praze a v Hradci Králové Sdružení Krav Maga Global CZ. V Liberci proběhne v Tenis Restaurant ve Fibichově ulici, tedy v areálu tenisových kurtů u zoo.

Pro zhruba stovku žen, což je maximální počet účastnic, bude vyčleněn prostor badmintonových kurtů. Protože tématem je bezpečnost v restauracích, barech a klubech, bude pozornost věnována hlavně nácviku situací, do kterých se v nich mohou ženy dostat. „Budeme je učit verbální obraně, tedy jak neodbytného nápadníka odradit slovy, nebo třeba co dělat, když se je někdo pokusí odtáhnout třeba na toaletu," přibližuje instruktor libereckého kurzu Krav Maga Pavel Fill.

Dejte na šestý smysl!

Podle něj je celá řada nebezpečných situací, které mohou právě v restauracích a barech ženy potkat. Vznikají nejen v uzavřených prostorách, ale třeba i při odchodu na ulici. „Proto je důležité ukázat přímo v té které situaci, jak reagovat, jak se bránit. Nicméně kromě praxe chceme ženám sdělit i to, aby více poslouchaly svůj šestý smysl. Protože často cítí, že něco není v pořádku, jen svůj pocit neposlouchají," doplňuje Filla, který se výcviku krav magy i v ženských kurzech věnuje profesionálně.

Loni na Liberecku 14 znásilnění

Společnost Avon se boji proti násilí na ženách věnuje dlouhodobě. Projekt Nenechte si ubližovat nabízí na stejnojmenných webových stránkách řadu informací o různých formách násilí. Nabízí také rady, jak se jim bránit. Podobné kurzy ale organizuje jen výjimečně. Mají ale smysl, byť by pomohly zabránit jen jedinému dokonanému trestnému činu. A jejich počet není úplně nízký. „Jen loni na Liberecku policie řešila 14 znásilnění, 10 jich objasnila," řekla mluvčí policie Dagmar Sochorová.

Kurz v Liberci přijde účastnice na sto korun. Vybrané peníze poputují na konto veřejné sbírky Avon proti domácímu násilí.