Těžký rok mají podle odborářů před sebou rodiny s průměrnými a nižšími příjmy. Nejenže se lidem zvednou s růstem DPH životní náklady, k tomu začne platit novela zákoníku práce, podle níž zaměstnanci přijdou o některá svá dosavadní práva.

Například firma už bude moci zahrnout odměnu za práci přesčas do základní mzdy. Pak ovšem zaměstnanec přijde o veškeré příplatky za směny o víkendech a státních svátcích, a tím i třeba o několik tisíc měsíčně, na něž byl dosud zvyklý.

„Zaměstnavatelé se budou snažit předložit svým pracovníkům k podpisu dodatky ke smlouvám. Tam už budou přesčasy zahrnuté do základní mzdy. Pokud lidé nový výměr podepíšou, přesčasy odpracují vlastně zadarmo,“ upozornil krajský předseda Asociace samostatných odborů Milan Šubrt.

Jak doplnil, lidé by si měli vzít čas na rozmyšlenou a poradit se buď s odbory nebo s právníkem. Neměli by jednat unáhleně. „Nesmějí podlehnout nátlaku manažerů a jejich vyhrožování, že když nepodepíšou, pak přijdou o práci. Zaměstnavatelé těží z toho, že stále vládne vysoká nezaměstnanost. Lidé by se neměli nechat firmou vydírat,“ zdůraznil Milan Šubrt.

Podle jeho zkušeností málokdo ví o novinkách, které budou platit v zákoníku práce od ledna roku 2012.

„Současně by bylo dobré, kdyby si k jednání o dodatku smlouvy vzal každý pracovník s sebou ještě svého kolegu. Pak se totiž manažerům hůř tlačí zaměstnance ke zdi,“ poznamenal odborář.

Podle Milana Šubrta lidé v podnicích na Liberecku odpracovávají průměrně až 300 hodin přesčasů za rok. Zákoník práce stanovuje přitom maximální limit 416 hodin.
„Firmy teprve zjišťují, co všechno si mohou k lidem dovolit. Novela zákoníku práce ubírá práva zaměstnanců a posiluje postavení zaměstnavatelů. Myslím, že přesčasy budou dávat do základní mzdy novým pracovníkům, u těch stálých si tohle nedovolí,“ řekl Pavel Polák, zaměstnanec Grupo Antolin v Liberci.