Jablonec to ustál

Jako v růžové zahradě už si zcela jistě připadat nebudou ani lékaři, ani personál a ani pacienti v malých nemocnicích. „Pojišťovny mají představu, že by se pacienti měli směřovat do takzvaných pátečních nemocnic. Tedy v Libereckém kraji do Liberce, České Lípy, Jablonce a Jilemnice,“ vysvětlil chirurg Vít Němeček a ředitel Nemocnice Jablonec.

Po jednáních na konci minulého týdne se podle Němečka naštěstí nepotvrdil katastrofický scénář, který nastínil velké škrty počtu lůžek v Jablonci. „Zůstává stejná struktura našich lůžkových oddělení a nebude se ani žádný primariát rušit,“ oddechl si lékař.

V detailním pohledu dokonce jedno lůžko přibude, a to konkrétně na ARO. Počet postelí pro marody v jablonecké Nemocnici při akutní a následné péči bude podle sdělení ředitele 377.

Podepsali dohodu

Vedení všech nemocnic v Libereckém kraji již má podmínky, za jakých budou od roku 2013 poskytovat zdravotní péči. Po ročním usilovném vyjednávání s představiteli největší zdravotní pojišťovny, Krajskou pobočkou VZP pro Liberecký kraj a se zástupci zaměstnaneckých pojišťoven působících na území kraje, mají od pondělí podepsanou dohodu o rozsahu lůžkové péče v dalších letech.

„Hledali jsme dohodu o rozsahu poskytované péče. Po vzájemných ústupcích jsme nalezli shodu, nemocnice tak získají jistotu a garance k příštímu rozvoji,“ uvedl krajský ředitel VZP Jiří Benedikt.

K žádným novým dramatickým omezením podle Benedikta ale už nedojde. Pacienti se proto nemusí obávat, že po roce 2012 budou ochuzeni o kvalitní péči.

Rodit pojedou jinam

Podle plánu zruší samostatné lůžkové oddělení gynekologie v nemocnicích Turnov a Frýdlant. Péči nahradí jednotkami gynekologické jednodenní péče na lůžku. „Naopak se zavedením režimu jednodenní péče na lůžku budou obě nemocnice přitažlivé pro skupinu pacientů, kteří upřednostňují krátkou dobu hospitalizace a domácí léčení,“ poznamenal Stanislav Šetina, mluvčí krajské pobočky VZP.

„Právě uzavřené dohody se všemi nemocnicemi nemají žádný zásadní dopad na jejich hospodaření. Zdravotní pojišťovny nemocnice nevyplácejí podle počtu udržovaných lůžek, ale především podle výkonů,“ upřesnil Jiří Benedikt. Optimalizace nemocničních lůžek tak podle něj může nemocnicím zajistit cestu k jejich vyšší efektivitě. Pacienti prý většinu změn nemusí vnímat.

Nemocnici Jablonec zřizuje město

Nemocnice v Jablonci poskytuje zdravotnické služby v 16 oborech. Má 310 akutních lůžek a 67 lůžek následné péče, z toho na 37 lůžkách poskytují následnou péči v Tanvaldu. O pacienty se stará 109 lékařů, 370 sester a další nelékařští pracovníci. Celkem má jablonecká nemocnice 687 zaměstnanců.

V roce 2010 bylo ve zdejším zařízení hospitalizováno 14 861 pacientů s průměrnou ošetřovací dobou necelý týden. Lékaři zde provedli 6 686 operačních výkonů a asistovali u 1 362 porodů. Vedle 16 lékařských oddělení má nemocnice 5 odborů hospodářsko technické správy.

„Za loňský rok se čísla oproti předcházejícímu období příliš výrazně neliší. Výsledky zveřejníme ve středu,“ doplnila mluvčí Nemocnice Jablonec Petra Hybnerová.

V Libereckém kraji je osm nemocnic. Lůžek akutní a následné péče je v Nemocnici Jablonec 377 a stejný počet také zůstane. Jablonečtí v dohodách s největším partnerem s VZP vymanévrovali „plichtu“. „Je to trochu na úkor malých nemocnic jako je Turnov. V Tanvaldu je už lůžkové oddělení chirurgie zrušeno od loňského roku,“ řekl MUDr. Vít Němeček, ředitel Nemocnice Jablonec.