Ta nedávno upozornila na špatné hospodaření nemocnice a nestandardní uzavírání smluv, například s dopravcem, společností Česká sanita.

Podezření, které však vedení KNL označilo za lichá, žádají prošetřit také odborové organizace. Pod jejich petici se do včerejšího dne podepsalo už 1544 z téměř dvou tisíc zaměstnanců nemocnice. A rozeslali ji vedení nemocnice i akcionářům. Libereckému kraji a Městu Liberec, který drží menšinový podíl.

Na jednotlivé body už včera na mimořádném setkání se zaměstnanci a odboráři reagovalo vedení liberecké nemocnice. Na základě odborné analýzy konstatovalo, že ekonomická situace krajského zařízení je stabilizovaná.

S analýzou, vypracovanou nezávislým expertem, ekonomem Igorem Mandíkem, seznámilo vedení i dozorčí radu. „Dozorčí rada konstatovala, že nemocnici na základě doložených skutečností nenastala ekonomická škoda, ale došlo pouze k procesním chybám,“ uvedl včera člen dozorčí rady a náměstek liberecké primátorky Jan Kamil Svoboda na setkání se zaměstnanci KNL. Ty mimo jiné zajímalo, jak je možné, že subjekt s dvou miliardovým obratem nemá měsíc po odvolání dosud šéfa ekonomického úseku.

Podle Svobody by se měl funkce ujmout odborník, který vzejde ze řádného výběrového řízení. To je ovšem, jak se shoduje dozorčí rada s managementem, zdlouhavá procedura. Nový ekonomický ředitel by tak měl do své funkce nastoupit nejdříve od září, pravděpodobně však až od října letošního roku.

Do té doby se má klíčové funkce ujmout prozatímní nástupce. Jeho jméno zazní podle příslibu ředitele KNL, neurologa Zdeňka Konráda, v pondělí 4. července. Nemocniční odbory byly s vysvětlením srozuměny.