Podle Alexandry Kittnerové, tiskové mluvčí liberecké nemocnice, není nedostatek zdravotních sester pouze problémem liberecké nemocnice.

„Je to problém všech nemocnic a zdravotnických zařízení České republiky. Krajská nemocnice Liberec není zatím nucena omezovat provoz či přímo rušit specializovaná oddělení z důvodu nedostatku sester, a laborantů,“ uklidnila Alexandra Kittnerová.

Pomáhají maminky na mateřské dovolené

Podle ní současnou situaci řeší nemocnice například tím, že jim vypomáhají maminky na mateřské dovolené a tím jim vykrývají ta oddělení, kde nejvíce scházejí – ARO, chirurgické JIP.

„Někdy řešíme situaci i tím, že některou část pracovní náplně přenášíme na jinou část personálu,“ doplnila Kittnerová.

Paradoxně právě vysoký počet chybějících sester může případné zájmce o práci odradit. Jako v případě jedné z našich redaktorek, která vystudovala zdravotní školu.

„Jsem původně zdravotní sestra, a ráda bych tu práci i dělala. V případě, že liberecká nemocnice hledá skoro šedesát sester, mám však pocit, že by se na mě valilo ohromné množství práce,“ vysvětlila redaktorka Petra Rejsková. Podle jejích slov už takovou praxi za sebou má, i když v jiném městě.

„Musely jsme s kolegyněmi dělat každá za dvě sestry, a ještě jsme v nemocnici byly často přesčas. Bylo toho moc a bylo to opravdu únavné,“ dodala Rejsková.

V liberecké nemocnici nejvíce scházejí sestry se specializací na intenzívní péči a laboranti. Práci ošetřovatelů by do budoucna podle Alexandry Kittnerové mohli nahradit zdravotničtí asistenti.

„Dlouhodobě neuspokojivou situaci, vyplývající např. z toho, že byl na Středních zdravotnických školách obor sestra intenzívní péče zrušený, se snažíme řešit mnoha způsoby,“ uvedla Kittnerová.

Nábory na úřadě

Jako příklad uvedla nábory středního nezdravotnického personálu, kdy se Luděk Nečesaný, předseda představenstva a hlavní sestra před nedávnem osobně setkali na půdě Úřadu práce s uchazečkami o práci, které mají námi požadované vzdělání.

Právě ze statistik libereckého pracovního úřadu vyplynulo, že nemocnice patří k zaměstnavatelům, kteří na Liberecku nabízejí nejvíce volných míst. Se svými požadavky na zaměstnance obsadila pomyslnou první příčku.

Za nemocnicí následuje Dopravní podnik města Liberce, který poptává patnáct řidičů autobusů a rovněž společnost Interma Příšovice přijme patnáct svářečů.

„Míra nezaměstnanosti se během září nezměnila a zůstala na 6,1 procenta. Před rokem činila o desetinu více. Míra nezaměstnanosti žen se v září nezměnila a zůstala na 8,1 procent, u mužů se zvýšila o jednu desetinu na 4,7 procenta v porovnání se srpnem,“ vyčíslil analytik libereckého úřadu práce Ladislav Dvořák.

Zářijový pohyb způsobilo především zaevidování značného počtu čerstvých absolventů, kterých se ve statistikách objevilo 404. „Na druhé straně však z evidence odešli přes prázdniny nezaměstnaní pedagogičtí pracovníci, ženy, které trávily prázdniny doma se svými dětmi a mladiství, kteří se znovu zapojili do vzdělávacího procesu,“ doplnil Ladislav Dvořák.