Díky sponzorskému daru se tak jejich počet na dětském oddělení téměř zdvojnásobil. “Jedná se o dar, za nímž stojí snaha poskytnout kojeneckým ústavům a nemocničním zařízením působících v České republice moderní přístrojová vybavení se záměrem prevence náhlého úmrtí novorozenců či jakékoliv jiné příčiny v důsledku zástavy dechu,“ vysvětlila Alexandra Kittnerová, tisková mluvčí liberecké nemocnice.

Význam přínosu pro libereckou nemocnici okomentoval lékařský ředitel a primář dětského oddělení Martin Zítak. „Monitorovací podložky dechu pracují na velmi jednoduchém principu tlakového senzoru. Maminky, které je využívají v domácím prostředí, se mohou díky nim věnovat i jiné činnosti než péči o novorozence,“ vysvětlil Martin Zítek.

Kromě jiného doplnil, že díky množství přístrojů je nyní může liberecká nemocnice i půjčovat maminkám domů. „Připomeňme, že ročně dojde v Liberci ke dvěma úmrtím novorozenců v důsledku syndromu náhlého úmrtí a že nejrizikovější skupinou jsou novorozenci do čtyř měsíců věku,“ doplnila Alexandra Kittnerová. Mezi rizikové skupiny patří především nedonošené děti a ty, které se narodily s vrozenými vadami.

Rodiče si podložku mohou pronajmout za necelou tisícovku na půl roku. V obchodech by přitom za ně zaplatili až trojnásobek.