„Upozornili jsme všechny pracovníky na to, aby byli více obezřetní. Pokud si třeba všimnou podezřelého člověka nebo i předmětu, mají to neprodleně nahlásit. Chceme, aby byl areál bezpečný, posilujeme ostrahu. Každé oddělené bude mít k dispozici někoho z ochranky,“ popsala přípravy na průběh největší sportovní akce v dějinách samostatné České republiky tisková mluvčí Krajské nemocnice Liberec Alexandra Kittnerová.

Zaměstnanci ochranky začnou bedlivě sledovat všechny prostory nemocnice a oddělení se budou zamykat. Pacienti i lékaři si tak budou muset zvykat na úplně nový režim. Vedení nemocnice například odsunulo všechny plánované chirurgické zákroky na traumatologicko-ortopedickém oddělení až na dobu po mistrovství. „Chceme se soustředit především na akutní péči,“ zdůvodnila mluvčí.

Nejvytíženější oddělení nemocnice, tedy především pohotovosti, budou po dobu šampionátu posíleny o další lékaře. Na úrazové ambulanci budou namísto dvou lékařů sloužit tři, a navíc ještě jeden bude připraven na telefonu. „Posílíme pochopitelně také interní ambulance, pohotovost pro dospělé a samozřejmě také dětskou ambulanci. Děláme to odhadem a pokud se to ani takto nebude stíhat, posílíme jednotlivá oddělení ještě víc,“ řekla Deníku Kittnerová s tím, že nemocnice již v uplynulých dnech zaznamenala první zahraniční turisty.

Výjimečně začne s prvním dnem mistrovství fungovat také provizorní záchytná stanice. Na opilé návštěvníky sportovního svátku je podle mluvčí třeba se připravit. „Je těžké odhadnout, jestli bude s opilými lidmi problém, třeba ne, ale je lepší s tím počítat. Připraveno pro ně máme sedm lůžek na oddělení psychiatrie,“ uvedla.

V případě rozšíření nějaké epidemie Krajská nemocnice Liberec otevře lůžkovou část infekčního oddělení. Jak Alexandra Kittnerová zdůraznila, nemocnice nebude v žádném případě upřednostňovat zahraniční návštěvníky šampionátu. „Adekvátně ošetřen bude pochopitelně každý, kdo to bude potřebovat,“ sdělila Kittnerová.

Nemocnice však prosí pacienty, aby ambulance využívali pouze ve vážných případech, pro které tato oddělení slouží. „Prosíme, aby zvážili, co patří k privátnímu lékaři, a co na ambulanci. Hlavním posláním interní ambulance je totiž záchrana životů,“ podotkla tisková mluvčí.