Nemocnice proto apeluje na návštěvníky areálu, kteří na sobě již vnímají příznaky chřipky nebo respiračního onemocnění, aby vstup omezili.„Všeobecně se ví a doporučuje, aby lidé své nemoci jednak nepřecházeli a jednak aby byli natolik ohleduplní a zůstávali doma. Tím mohou výrazně omezit riziko šíření nemocí dál,“ upozorňuje Alexandra Kittnerová, tisková mluvčí Krajské nemocnice Liberec.

Přeobjednejte se!

Doporučuje pak především pacientům, kteří do nemocnice míří za vyšetřením ke specialistům, aby se v případě, že se již necítí dobře, u lékařů přeobjednali a zvolili jiný termín.Zároveň pak lékaři infekčního oddělení vypracovali doporučení, díky kterému se mohou pacienti lépe orientovat v situaci, kdy se mají rozhodnout, zda s příznaky chřipky navštívit lékaře, či nikoliv. Především pak s ohledem na možnost onemocněním prasečí chřipkou.

„Vyšetření u těchto pacientů bude probíhat cestou ambulance infekčního oddělení, kde lékař posoudí klinický stav pacienta a rozhodne o dalším postupu,“ uvedla tisková mluvčí s tím, aby pacienti nechodili na internu, jak se stává, ale přímo právě na infekční oddělení. „Vhledem k faktu, že léčba je symptomatická (léky proti teplotě, kašli, klid na lůžku, tekutiny, vitamíny), vyzýváme pacienty s lehkým průběhem chřipky, nespadající do výše uvedených kategorií, aby se vyléčili sami, v domácím prostředí,“ uvádí primář infekčního oddělení liberecké nemocnice Adam Vitouš.

Nemocnice: Buďte ohleduplní

Mimo jiné pak primář Adam Vitouš upozorňuje, že Cílené proti virové léky (např. Tamiflu) nebudou podávány pacientům s lehkým průběhem chřipky a zároveň u nich nebudou ani prováděny výtěry k potvrzení chřipky.


„Pokud je třeba lékařského vyšetření a nejedná se o těžký průběh, v první řadě je doporučeno vyhledat svého praktického lékaře,“ doporučuje primář.
Do liberecké nemocnice již dorazily vakcíny proti prasečí chřipce a postupně probíhá očkování části zdravotnického personálu. Zrovna tak i v sousední jablonecké nemocnici. „Obdrželi jsme dvě stě vakcín, které jsou určené pro rizikovou skupinu, kterou tvoří lékaři nebo pracovníci zdravotnické záchranné služby,“ informovala mluvčí jablonecké nemocnice Petra Krajinová, která zdůraznila, že ve vakcinačním centru v nemocnici nemohou očkovat veřejnost. „Denně do nemocnice volají lidé, zda se mohou v nemocnici nechat přeočkovat. To ale opravdu není možné,“ dodala.

Mimo to pak první dávky vakcín proti prasečí chřipce obdrželi i praktičtí lékaři na Liberecku i Jablonecku, kteří budou v první řadě očkovat mimo sebe i některé své pacienty. A to zejména kardiaky, lidi s plicním onemocněním, pacienty po transplantaci orgánů, silné astmatiky nebo těhotné ženy a další pacienty s dlouhodobými či těžkými nemocemi. „Deset vakcín jsme obdrželi ve středu a nyní obvoláme vytipované lidi, kteří vakcínu přednostně obdrží,“ uvedla lékařka pro děti i dospělé Zdeňka Martínková s tím, že za určitý čas by obvodní lékaři měli obdržet dalších několik vakcín.

Vytipovaní lidé však mají právo vakcínu odmítnout. „Proti klasické chřipce jsme již oočkovali desítky lidí, ale nevíme jak lidé budou reagovat na novou vakcínu proti té prasečí. Počítáme, že někteří z vybraných odmítnou,“ zmínila zdravotní sestra u praktického lékaře v Jablonci s tím, že všech deset pacientů se musí očkovat najednou, kvůli skladování vakcíny. „Látka nesmí být totiž otevřená déle jak dvacet čtyři hodin,“ doplnila zdravotní sestra. Dlouhodobě nemocní, pro které je vakcína určená, by měli být očkováni nejdéle do konce týdne u svých praktických lékařů.