„Jednáme v současné době s jedním lékařem, který by byl ochotný v nemocnici ambulantně infekční zajišťovat,“ potvrdil informaci Martin Zítek, primář jednoho z oddělení liberecké nemocnice.

Lůžková část infekčního oddělení však zůstává i nadále uzavřená. Podle informací od Martina Zítka se prozatím nepodařilo obsadit volná místa po lékařích, kteří k poslednímu říjnu letošního roku odešli.

„K vypsanému výběrovému řízení na primáře infekčního oddělení se nepřihlásil ani jeden zájemce,“ vysvětlil Zítek. Infekční oddělení Krajské nemocnice Liberec muselo vedení uzavřít od 1. listopadu poté, co zde nezůstal ani jeden lékař se specializací na infekce.

Pacienty patřící na infekční oddělení tak převážejí z Liberce do okolních, sto kilometrů vzdálených nemocnic, a to do pražských, ústecké, hradecké nebo mělnické. „Od začátku měsíce jsme takto museli umístit zhruba desítku pacientů,“ vyčíslil Martin Zítek.

Především liberečtí rodiče se obávají, že by jejich dítě mělo ležet tak daleko od nich. „Neumím si představit, že by moje dvouleté dítě leželo na infekčním třeba v Ústí nad Labem. Nemohla bych tam s ním být, mám doma ještě další děti, o které se musím postarat. Kdyby leželo v Liberci, mohla bych za ním denně chodit,“ vysvětlila liberecká maminka dvouletého chlapečka Jana Horáková.

To však podle Martina Zítka hrozí pouze v minimálním počtu případů. „Zrekonstruované dětské oddělení naší nemocnice je uzpůsobeno tak, že děti nemusí ležet na infekčním, ale právě na pediatrickém oddělení,“ uklidnil liberecké rodiče Zítek. Podle něj by dítě převáželi do okolních nemocnic pouze s infekční hepatitidou (žloutenkou) nebo s úplavicí.

Podle slov Martina Zítka akutně krajská nemocnice hledá lékaře specialisty na infekční oddělení. Dokonce ve snaze zajistit jeho chod nabízí nadstandardní platové podmínky.

„Jsme obchodní společnost, takže se samozřejmě chováme tržně. Situaci můžeme teoreticky srovnat se zachováním zubařské pohotovosti, kde musíme lékaře také nadstandardně zaplatit,“ dodal Martin Zítek.