„Ultrazvukový přístroj má schopnost prostorového zobrazení v reálném čase. To znamená, že lékař na něm zcela jasně rozpozná plod pohybující se v děloze ženy,“ vysvětlila Alexandra Kittnerová, tisková mluvčí liberecké nemocnice.

V praxi ultrazvuk slouží rovněž k velmi snadnému rozpoznání vývojových vad dětí, jakými jsou například rozštěp rtu a patra, chybějící končetiny a podobně.

Prevence rakoviny

V květnu letošního roku se vybavení gynekologického oddělení rozšířilo o kolposkop, což je přístroj, který slouží ke sledování předrakovinných stavů na čípku. „Samotný přístroj stál 327 tisíc, na dalších 77 tisíc vyšlo příslušenství k němu,“ vyčíslila Alexandra Kittnerová.

Tím však investice na gynekologii a porodnici nekončí. V nejbližší době by se oddělení mělo dočkat kardiotografu, který v praxi slouží ke sledování činnosti děložního čípku a zároveň se na něm sledují srdeční ozvy miminek.

V současných dnech nemocnice uzavírá smlouvu o nákupu zmiňovaného kardiotografu a zároveň i o pořízení monitorů vitálních funkcí, které bude používat Jednotka intenzivní péče gynekologicko - porodnického oddělení. Oba přístroje, k jejichž pořízení se schyluje, by měly nemocnici vyjít dohromady na téměř devět set tisíc.

Nemocnice se rozhodla do zvelebení oddělení vložit nemalé finanční prostředky již v loňském roce. „Pevně věřím, že chystané změny pomůžou vrátit oddělení dobrou pověst a také ztracenou důvěru pacientek,“ uvedl před časem generální ředitel liberecké nemocnice Luděk Nečesaný, který sám přiznává, že gynekologicko-porodnické oddělení bylo před příchodem nového primáře slabou stránkou nemocnice.

Jedním z důležitých kroků bylo právě přijetí primáře Alfreda Dörra, který v liberecké nemocnici zavádí nadstandardní lékařské výkony. Alfred Dörr přišel do Liberce z Brna, kde se zabýval jako jeden z mála v Česku gynekologickou onkologií.