Přišlo to dřív, než všichni čekali. Včera generální ředitel Krajské nemocnice Liberec Zdeněk Konrád položil svou funkci a s ní také místo předsedy představenstva.

Na jeho uvolněný post pak zástupci akcionářů a nemocnice, sdružení v představenstvu, zvolili dosavadního ředitele Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou Jiřího Veselku (USZ).

Zdá se, že se tak uvolnila cesta k místu ekonomického ředitele bývalému dlouholetému primátorovi Liberce Jiřímu Kittnerovi (ODS). Právě jemu dělal Jiří Veselka před lety náměstka na radnici.

Přitom výběrové řízení na funkci ekonomického ředitele, do něhož se Jiří Kittner přihlásil, před týdnem tehdejší vedení nemocnice zrušilo. Výběrové řízení se ani konat nemusí, stačí, když nového ekonoma schválí členové představenstva.

„Mám právo si vybrat k sobě tým. A už jsem řekl několikrát, že bych rád na postu ekonomického ředitele viděl Jiřího Kittnera. Nikoho lepšího pro tuto funkci neznám,“ zdůraznil Jiří Veselka. „Žádná politika za tím nestojí, o žádnou trafiku nejde. Musíme nemocnici dostat z červených čísel. Nechte nás tři až šest měsíců pracovat a pak hodnoťte,“ dodal s tím, že by měl rád tento post obsazený co nejdříve, nejlépe už v říjnu.

Veselkova Unie pro sport a zdraví je součástí menšinové koalice na liberecké radnici. K tomu, aby v zastupitelstvu prohlasovala své kroky, potřebuje vždy také hlas někoho z opozice, třeba právě občanských demokratů.

Bývalý primátor Kittner včera potvrdil, že jeho zájem o ekonomického ředitele trvá. „Bude–li mi tato funkce nabídnuta, přijmu ji. Bude–li vypsáno výběrové řízení, přihlásím se do něj,“ podotkl. Jiří Veselka je už třetím generálním ředitelem nemocnice v tomto roce. Luďka Nečesaného vystřídal po jeho rezignaci Zdeněk Konrád se svým týmem v březnu.

„Odstoupil ze zdravotních důvodů. Nemám důvod mu nevěřit. Řekl, že jeho potíže se prohloubily během sporů v nemocnici,“ řekl Veselka.
Úkolem nového generálního ředitele bude především vyrovnat současný ekonomický propad nemocnice. Jak uvedl ekonom Igor Mandík, krajské zdravotnické zařízení je nyní ve ztrátě zhruba 11 milionů korun, což je vzhledem k ročnímu obratu 2,5 miliardy podle něj zanedbatelná suma.
„K propadu výkonů nedošlo. Některé nám poklesly, jiné vzrostly,“ vyvracel Mandík námitky, že nemocnice realizuje o třetinu méně výkonů, z čehož jí pak od pojišťoven proudí méně peněz.

S Konrádem rezignovala také technická ředitelka a jednatelka společnosti NELI servis Aniko Špičková. Podle lékařského ředitele Jana Mečla nikdo z lékařů, primářů a zdravotních sester neuvažuje kvůli změně vedení nemocnice o výpovědi. „Změnu řízení vnímají kladně. A já věřím, že se situace uklidní. Nemocnice musí vysílat ven pozitivní signály, ubezpečovat pacienty v tom, že když sem přijdou, dostanou tu nejlepší péči,“ poznamenal Jan Mečl.

Co už má za sebou Jiří Veselka

- Jiří Veselka se narodil v prosinci roku 1958, má titul Ing.
- v liberecké nemocnici pracoval 10 let od roku 1990 na postu technického ředitele
- v roce 2000 se stal náměstkem primátora Jiřího Kittnera na liberecké radnici
- v roce 2007 nastoupil jako ředitel libereckého dopravního podniku
- před 12 lety založil Unii pro sport a zdraví, je dosud jejím předsedou