„V budoucnu však může být hůř, řada lékařů se totiž přibližuje důchodovému věku,“ podotkl lékařský náměstek ředitele liberecké nemocnice Martin Zítek.

Nedostatek lékařů hrozí především v relativně pro lékaře méně zajímavých oborech, jako jsou například laboratoře, transfuzní lékařství nebo na léčebně dlouhodobě nemocných. „Na trhu nejsou internisté, sestry a chybí také pracovníci pro různé chirurgické obory,“ dodal Martin Zítek.

Liberecká nemocnice tuší, že v budoucnu tento nedostatek může znamenat čím dál větší problémy, které by mohly ohrozit kvalitu lékařské péče. Proto už nyní shání odborníky přes liberecký Úřad práce. „V libereckém okrese v současné době dominuje požadavek Krajské nemocnice v Liberci, která hledá 18 lékařů a 60 zdravotních sester pro různá oddělení,“ informoval analytik úřadu Ladislav Dvořák.

Celorepublikový problém

Podle Martina Zítka je nedostatek lékařů problémem, který se týká celé České republiky. Důvodem je podle něj špatný a komplikovaný systém vzdělávání lékařů i sester. „Mnoho absolventů škol do zdravotnictví z různých důvodů vůbec nenastoupí. Tento problém pak vede k tomu, že se v nemocnicích musí rušit různá oddělení,“ konstatoval Zítek.

Za nedostatkem lékařů v ČR stojí v první řadě peníze. Spousta absolventů dává přednost práci pro štědré farmaceutické firmy, ostatní odcházejí léčit do zahraničí.

„V Evropě fungoval takový systém, že němečtí lékaři odcházeli pracovat do Anglie nebo Skandinávie a Češi nebo Poláci zase do Německa. K nám zase přicházelo hodně Slováků, tento trend se však v poslední době zastavil. Podmínky na Slovensku a v Česko už jsou zhruba na stejné úrovni,“ vysvětlil problém Martin Zítek.

Chybí také sestry

Nemocnici chybí také kvalifikované zdravotní sestry. U nich je situace podobná jako v případě lékařů. „Studentkám jde většinou pouze o to vystudovat nějakou školu, v oboru ale často pracovat vůbec nechtějí,“ řekl Zítek. V liberecké nemocnici mají přitom nadstandardní platové podmínky. Průměrný plat sestry je zde po prvních osmi měsících až 25 tisíc korun.

„Velká nemocnice přináší větší stres, proto se snažíme práci sester ohodnotit, jak nejlépe můžeme,“ poznamenal generální ředitel Krajské nemocnice Luděk Nečesaný.