Už počtvrté ve své novodobé historii začíná frýdlantská nemocnice s novým majitelem – Krajskou nemocnicí Liberec (KNL). Tentokrát s cílem zachránit, co se ještě zachránit dá.

Mezi lety 2013 a 2017, kdy nemocnici vlastnila síť EUC (dříve Euroclinic), odešlo 16 lékařů a na 30 sester. Řada dalších je následovala. Teď se sem možná začnou vracet. K novému vlastníkovi se dívají s nadějemi. „Ta nejistota byla hrozně dlouhá a všichni zdravotníci, kteří zůstali, vykázali obrovskou dávku trpělivosti. Krajská nemocnice je náš přirozený partner a myslím, že to dopadlo nejlépe, jak mohlo,“ řekla Anna Sechovská, primářka gynekologického oddělení. Jednoho z mála, které tu ještě zůstala. „Pacienti se nás ptali, zda nás tu za rok ještě najdou. Doufám, že jim teď můžeme dát uspokojivou odpověď,“ dodala s nadějí.

Krajská nemocnice bude muset Frýdlant nejprve stabilizovat personálně. Podle ředitelky ošetřovatelské péče KNL Marie Fryaufové bude jen oddělení následné péče (LDN), které se sem má přestěhovat z Jablonného v Podještědí, potřebovat zhruba 25 až 30 sester, ošetřovatelek a sanitářů.

Nemocnice Frýdlant
Nefungující nemocnici ve Frýdlantu bere na svá bedra krajská nemocnice

Zásadní pro obyvatele Frýdlantského výběžku je ovšem informace, že se sem pravděpodobně už od srpna vrátí 24hodinová pohotovostní služba. „Zatím funguje jen do večera, což není příliš logické,“ poznamenal generální ředitel KNL Richard Lukáš.

Vše se ale bude odvíjet od počtu lékařů. Se službami by podle něj mohli pomoci i místní praktičtí lékaři.

Zachována zůstane také většina ambulancí, jako třeba gastroenterologie, diabetologie a další.

Provoz chirurgie

Krajská nemocnice plánuje, že tu postupně obnoví i jednodenní chirurgii. „Od září bychom chtěli začít provozovat jedno nebo dvoudenní chirurgii v rozsahu menších zákroků,“ přislíbil přednosta krajské chirurgie Peter Hromádka. Operovat se tu budou třeba kýly, křečové žíly nebo žlučníky.

Personálně tu budou začínat od bodu nula. „Po odchodu Euroclinic tu není ani jeden chirurg. Zůstaly tady jen některé sestry a to jez provozu chirurgie všechno,“ upozornil lékař.

Krajská liberecká nemocnice
Frýdlantská nemocnice by měla patřit pod Liberec. Může to zhatit spor majitelů

Personální situace by se měla usadit během prázdnin. KNL si nejprve musí ujasnit, kolik zdravotníků tu zůstane, navíc sama zápolí s nedostatkem vlastních lidí, kteří si vybírají dovolenou. Kromě toho je teď přetížena náporem pacientů z okolních nemocnic, které přes léto z kapacitních důvodů zavírají některá oddělení.

Kromě zajištění dostatku personálu, aby se provozy mohly znovu rozběhnout, bude dalším cílem krajské nemocnice zefektivnit provoz rozlehlého areálu, do něhož se desetiletí neinvestovalo. „Chirurgické sály nejsou v nejhorším stavu, problémem je celkový provoz, kdy se přebíhá z jedné ambulance do druhé. Budeme se je snažit logicky propojit v celky, což umožní zefektivnit provoz nemocnice a případně některé budovy opustit,“ nastínil Lukáš.

V nejhorším stavu je podle technického ředitele KNL Jana Raise hlavní budova, kam se má přestěhovat právě LDN se zhruba 70 lůžky.

Nemocnice má zatím k dispozici 38 milionů korun, které slíbilo město Frýdlant. Deset milionů dodá ze svého rozpočtu, 25 z úvěru. „I tak je to ale velká zátěž pro město s ročním rozpočtem zhruba 120 milionů,“ upozornil místostarosta Frýdlantu Jiří Stodůlka. Do nemocnice bude město investovat také roční nájemné v částce 3,5 milionu korun. Pomoc slíbil i hejtman Martin Půta. „Jsme připraveni podporovat nejen nemocnice v Liberci a Turnově, ale nově také ve Frýdlantu,“ řekl včera při setkání se zaměstnanci.

Ve Frýdlantu má vyrůst továrna na odlitky hliníkových slitin firmy DGS.
Ve Frýdlantu má za dva roky vyrůst továrna. Našly by v ní práci stovky lidí