„Podnapilí narušují provoz interní ambulance, psychiatrie i chirurgie, protože někteří z nich bývají zraněni. Obtěžuje to navíc také pacienty, protože podnapilí lidé jsou hluční a vyžadují neustálou péči,“ popsala Deníku zkušenosti liberecké nemocnice její mluvčí Alexandra Kittnerová.

Pro představu, právě Krajská nemocnice v Liberci za letošní rok přijala 332 podnapilých mužů a osmdesátku žen. „Z toho jedna pětina těchto opilců u nás musela být hospitalizována,“ dodala Kittnerová.

Pět milionů nemocnicím nestačí

Liberecký kraj poskytuje osmi nemocnicím působícím na jeho území každoročně dotace ve výši pěti milionů korun. Vzhledem ke skutečným nákladům vynaloženým nemocnicemi na ošetřování podnapilých je to však částka velmi nízká a nemocnicím nestačí.

„Ve zdravotnictví nám zbyly nějaké peníze, tak jsme se rozhodli, že se pokusíme trochu pomoci se řešením tohoto věčného problému,“ uvedl náměstek hejtmana Karel Dolejší. Místo pěti milionů tak dostanou nemocnice něco přes osm a půl milionu.

V Libereckém kraji nejsou žádné klasické záchytné stanice, a tak se o podnapilé spoluobčany musí starat samotné nemocnice. Provoz záchytné stanice je však podle Karla Dolejšího mnohem složitější a také dražší.

„Jejich provoz stojí více peněz, navíc v nich musí být stále přítomen alespoň jeden kvalifikovaný lékař, což je velmi nákladné řešení, vzhledem k tomu, že docházka těchto „pacientů“ není nijak pravidelná,“ vysvětlil Karel Dolejší.

V Liberci dostanou nejvíce

Dotace pro jednotlivé nemocnice kraj rozdělí na základě jejich spádovosti. Logicky tak dostane nejvíce finančních prostředků liberecká nemocnice, která bude moci na ošetření podnapilých a intoxikovaných osob použít přes dva a půl milionu korun.

Významných finančních injekcí se dočkají také nemocnice v České Lípě, Jablonci nad Nisou, Semilech, Frýdlantu v Čechách, Jilemnici, Turnově a Tanvaldu.