Do nových technologií chce krajská nemocnice letos opět investovat přes 130 milionů z vlastních zdrojů.  Největší podíl  spolkne nová magnetická rezonance. Pacientům, kterých neustále přibývá, by měla začít sloužit ke konci letošního roku. Před dokončením je teď přístavek, kam bude diagnostické zařízení pro vyšetření mozku a měkkých tkání umístěno. Další z důvodů, proč celá nemocnice netrpělivě očekává výstavbu centra urgentní medicíny jako začátku postupné modernizace celého areálu.

Argumentem, že už včera bylo pozdě, je pak umístění dalšího diagnostického zařízení, tentokrát pro onkologické pacienty do sousedního Jablonce, který kapacitu ještě má a KNL tu bude provádět diagnostiku v rámci krajského onkologického centra. „Jedná se o pozitronovou emisní tomografii (PET). Jde o metodu, která je natolik jemná a specifická, že detekuje i zcela nepatrnou progresi onkologického onemocnění a podle toho se řídí další způsob léčby“ popsal zařízení nový generální ředitel KNL Richard Lukáš.  Pacienti s rakovinou tak dosud musí toto vyšetření podstoupit v Praze či Hradci. „Jsme posledním onkologickým centrem v republice, které ji ještě nemá a našim pacientům to dlužíme,“ zdůvodnil investici Luděk Nečesaný, který od ledna v nemocnici působí jako náměstek pro řízení zdravotní péče.

JABLONEC POMÁHÁ

Přístup jablonecké nemocnice KNL dlouhodobě označuje za příkladný. „Všestranně se podporujeme a sdílíme některé odbornosti, jako například gastroenterologii, kam posíláme některé závažné případy,“ upřesnil ředitel Lukáš. Ten kvituje i spolupráci s jabloneckou internou, kam budou směřovat pacienti z Železného Brodu a uvolní kapacitu nemocnice v Turnově. 

BOURAT A STAVĚT

Mezi další investice a plány KNL pak patří  nová angiolinka pro kardiaky nebo projekt robotické chirurgie v budoucím centru urgentní medicíny.  Letos na jaře začne také přestavba bývalého plicního na nové centrum duševního zdraví a demolice zchátralých budov v Kristiánově ulici, kde zatím vzniknou parkovací plochy.