Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nemocnice: Akutním pacientům nic nehrozí

Liberec – První kolo jednání s lékaři, kteří v rámci výzvy Lékařského odborového klubu „Děkujeme, odcházíme“, má za sebou vedení Krajské nemocnice v Liberci.

12.1.2011
SDÍLEJ:

Krajská nemocnice v Liberci. Ilustrační foto.Foto: Deník/ Petr Šimr

Na tiskové konferenci to oznámil ředitel nemocnice Luděk Nečesaný. Podle něho je zásadním datem nikoliv poslední únor, ale už 17. leden. Naznačil, že do tohoto termínu mohou lékaři své výpovědi stáhnout, pak už je vedení nemocnice bude považovat se vší vážností za závazné a zaobírat se jimi se všemi důsledky.

„Nejde o to, že lékaři skončí, ale spousta z nich si například musí vybírat dovolené, takže ke skutečnému snížení stavu lékařů nedojde od 1. března ale už koncem února,“ zdůvodnil. Vedení nemocnice v souvislosti s plánovaným odchodem téměř pěti desítek lékařů, mezi nimiž je šestnáct anesteziologů, předpokládá, že může dojít k dalšímu posunu plánovaných operací. S ním se totiž počítalo v souvislosti s budováním nového, vysoce specializovaného oddělení jednotky intenzivní péče. „Akutní péče však v žádném případě ohrožena nebude,“ vzkazuje vedení nemocnice i VZP pacientům.

Problémem je , že nejpočetnější skupinu mezi lékaři, kteří své protesty proti problémům nakumulovaným ve zdravotnictví dali najevo hromadnými výpovědmi, tvoří anestezilogové. Tedy lékaři, kteří jednak udržují v chodu oddělení resuscitační péče a zároveň tvoří nedílnou součást operačních týmů.

Vedení nemocnice doufá, že se s lékaři dohodne a většina z nich své výpovědi stáhne. České zdravotnictví totiž dlouhodbě zápolí právě s nedostatkem anestezilogů, ale i gynekologů a některých chirurgických specializací, zejména v oblasti malých zákroků. Podle ředitele Nečesaného by nemocnice prostředky, kterými by dokázala uspokojit požadavky nastolené Lékařským odborovým klubem, k dispozici při současném hospodaření měla. „Problémem ale je, že by stejné nároky mohl časem vznést i další zdravotnický personál,“ zdůraznil ředitel.

Peníze (nástupní plat absolventa medicíny je 15 tisíc hrubého, u lékaře po více než deset letech praxe, s dvěma atestacemi a při počtu hodin, které odpovídají 1,75 úvazku zhruba 40 tisíc korun, pozn. redakce), ale nejsou jediným požadavkem, kvůli němuž lékaři protestují formou výpovědí.

Jde i o systém dalšího vzdělávání mladých lékařů, které po absolvování medicíny čeká ještě několik dalších let než dosáhnou k atestaci. „Zvážíme, zda by se prostředky, které by jejich situaci, kterou sám nepovažuji za šťastnou, mohly zlepšit,“ podotknul ředitel liberecké nemocnice a dodal, že ministerstvo zdravotnictví už v tomto ohledu připravuje novelizaci. Formu protestu považuje Nečesaný osobně za „ránu pod pás“ . Lékaři ovšem argumentují tím, že si současného managementu váží a výpovědi nedávají nemocnici, ale systému, v němž se utápí stále více peněz, aniž by to mělo dopad na samotného pacienta. Podle analytiků proteče českým zdravotnictvím 270 miliard, z toho deset procent se ze systému ztratí.

Krajský radní pro oblast zdravotnictví Pavel Novák (ČSSD) v této souvislosti zmínil, že protesty lékařů za něž bojují, se netýkají zdejšího regionu. „Místo, kde své protesty avizují, je místem nepravým,“ řekl.

V Libereckém kraji podalo výpověď jako formu protestu více než sto lékařů ze zhruba osmi set. V krajské nemocnici je to nyní 46 z původních 51, v sousedním Jablonci stoupl počet odcházejících z 39 na 41. „Jednadvacet lékařů chce odejít z českolipské nemocnice,“ upřesnil radní Novák aktuální čísla. „Věřím, že zvítězí zdravý rozum. Jsme ochotni s lékaři jednat o zlepšení situace jednat. Nikoliv ovšem z pohledu financí, ale zlepšení podmínek vůbec,“ uzavřel za Krajskou nemocnici v Liberci lékařský ředitel Martin Zítek.

Neodpustil si přitom poznámku, že ačkoliv vyzval už před dvěma měsíci Lékařský odborový klub k sepsání problémů, s nimiž zápolí zejména mladí, začínající lékaři, dosud se mu nedostalo žádné odpovědi.

Autor: Jana Švecová

12.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hokejová extraliga: Mountfield HK - Bílí Tygři Liberec.
21

Liberec nezastavil rozjetý Hradec, venku opět nebodoval

Sněmovna. Ilustrační foto.

ANKETA: Zrušili byste imunitu poslanců?

Nechci vládnout s bývalým agentem StB a podvodníkem. Svoboda rezignoval

Liberec - Volby v Libereckém kraji přišly o výraznou osobnost. Druhého místa na kandidátce KDU-ČSL se v úterý vzdal Kamil Jan Svoboda. Zároveň rezignoval na funkce předsedy městského výboru KDU-ČSL v Liberci a člena Krajského výboru KDU-ČSL v Libereckém kraji.

ANKETA: Zavedli byste školní uniformy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Naši prvňáci: Už zítra představíme školáky ze ZŠ Vrchlického v Liberci

Liberecko – Ve středu 18. října přinese Liberecký deník čtenářům další díl svého nového seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení.

Policie hledá svědky nehody. Obešla se naštěstí bez zranění

Liberec – Nehoda se stala ve čtvrtek 12. října krátce po půl sedmé v parkovacím domě OC Fórum.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení