Přesnější vyšetření, rychlejší diagnostika, větší počet pacientů to vše díky novému přístroji, který Krajská nemocnice Liberec zakoupila v rámci rozsáhlé rekonstrukce oddělení nukleární medicíny.

Výhody nové hybridní gamakamery popsal primář oddělení nukleární medicíny Miloš Mejstřík. „Očekáváme možnost výrazného zvýšení počtu vyšetřených pacientů a zvýšení přesnosti těchto vyšetření díky připojenému CT, které umožňuje přesnější lokalizaci zjištěných patologických ložisek." V praxi to znamená, že např. u rakoviny prostaty odhalí díky celotělovému vyšetření, které přístroj umožňuje, i metastázy, jež při běžném rentgenovém vyšetření ještě nejsou viditelné.

„Díky těmto metodám se nám podaří získávat u pacientů především informace o orgánových funkcích a metabolismu," doplnil primář a dodal, že nejčastěji jsou na oddělení vyšetřováni onkologičtí pacienti. „Kromě toho naši diagnostiku využívají obory, jako je kardiologie, urologie, ortopedie, endokrinologie, pediatrie a další," upřesnil primář.

Podstatou vyšetření je nitrožilní aplikace malého množství radioaktivní látky, která se vychytá v tom orgánu, jehož funkci potřebují lékaři zobrazit a posoudit. Do KNL přicházejí na oddělení nukleární medicíny obyvatelé nejen z Liberecka, ale také z Ústeckého kraje.

„Kromě nákupu přístroje proběhla rekonstrukce vnitřních prostor pro přípravu radiofarmak. Opravené prostory jsou klimatizované novou vzduchotechnikou a modernizovány byly všechny instalace povrch, které zajišťují ochranu před účinky rentgenového záření. Součástí rekonstrukce bylo také pořízení potrubní pošty, jíž se radiofarmaka posílají," uvedl ředitel KNL Luděk Nečesaný. Rekonstrukce i nákup vybavení byl finančně zajištěn z evropských fondů. Jednalo se o částku 19,23 miliónů. Sama nemocnice zaplatila z vlastních zdrojů necelých pět miliónů.

Oddělení nukleární medicíny bylo v liberecké nemocnici založeno už v roce 1970.